Lesbos
Fot. Wikimedia/Jon Sullivan.

Na wyspie Lesbos odkryto skamieniałe drzewa sprzed 18 milionów lat

Niedawne wykopaliska prowadzone na terenie Skamieniałego Lasu na wyspie Lesbos doprowadziły do odkrycia skamielin czternastu drzew, które pochodzą z młodszego okresu ery kenozoicznej, czyli neogenu. W skład znaleziska sprzed 18 milionów lat wchodzą głównie skamieniałe pnie zarówno dużych, jak i małych drzew, a oprócz nich także skamieniałe gałęzi.

„Stan zachowania odkrytych pni należy ocenić jako bardzo dobry. Są to naprawdę imponujące kłody ułożone na kilku warstwach, jedna nad drugą” – stwierdził w trakcie rozmowy z grecką agencją prasową AMNA prof. Nikos Zouros, pełniący funkcję dyrektora Muzeum Skamieniałego Lasu w Sigri. Ekspert następnie dodał, że skamieniałe pnie i gałęzi należały zarówno do małych, jak i dużych drzew.

Każda z odkrytych skamielin różni się wiekiem, ale generalnie mają one około 18 milionów lat, co oznacza, że pochodzą one z neogenu. W skład czternastu prehistorycznych okazów wchodzą zarazem drzewa iglaste, jak i drzewa owocowe. Zdaniem ekspertów cechy i układ odkrytych drzew z młodszej ery kenozoicznej wskazuje, że rozwijały się one w okresie dużej liczby intensywnych i potężnych erupcji wulkanicznych.

Profesor Nikos Zouros stwierdził, że na podstawie formacji geologicznych tego obszaru można przypuszczać, że miejsce, w którym znajdowały się skamieniałe drzewa, stanowiło część starożytnej doliny. Drzewa te zostały zniszczone przez podmuchy gazu jakie powstały w wyniku eksplozji wulkanu, po czym następnie pokrył je popiół. Niedługo potem rozległe ulewne deszcze doprowadziły o powodzi, która zalała całą okolicę, zmiatając przy tym połamane fragmenty drzew. Ostatecznie pnie zostały pokryte przez potoki błota, dzięki czemu możliwy był proces fosylizacji, który zamienił je w skamieliny.

Paleontolodzy oczekują, iż w miarę kontynuowania wykopalisk w Skamieniałym Lesie na Lesbos zostanie odkrytych jeszcze większa liczba skamieniałych okazów prehistorycznych drzew z neogenu. Miejsce to uzyskało status chronionego pomnika przyrody w 1985 r. Niezwykłe okazy flory i fauny sprzed 18 milionów lat można oglądać w działającym od 1994 r. Muzeum Historii Naturalnej na Lesbos.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się