J0526

Najmniejsza odkryta gwiazda jest częścią układu podwójnego J0526

Astronomowie odkryli najmniejszą znaną dotychczas gwiazdę i potwierdzili, że jest ona połączona z inną, większą gwiazdą. Układ podwójny został nazwany J0526.

Jak twierdzą astronomowie, ostatnie badania wykazały, że gorące podkarły są najmniejszymi znanymi rodzajami gwiazd – spalają one hel w swoich rdzeniach i zazwyczaj znajdują się w galaktycznych grupach gwiazd. Badania te obaliły wcześniejsze teorie sugerujące, że czerwone karły są najmniejszym typem gwiazd.

W najnowszym badaniu naukowcy z Tsinghua University odkryli najmniejszego jak dotąd gorącego podkarła, gwiazdę, która jest częścią układu podwójnego znanego jako J0526 i znajduje się około 2760 lat świetlnych od Ziemi. Większy niewidoczny biały karzeł został nazwany J0526A, a mniejszy gorący podkarzeł J0526B. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy.

Mniejsza gwiazda jest około siedem razy większa od Ziemi, co oznacza zdaniem astronomów, że jest mniejsza od Saturna. Jej temperatura powierzchniowa wynosi około 226 stopni Celsjusza. Okrąża większą gwiazdę co około 20 minut, co jest najkrótszą odkrytą dotąd orbitą binarną. Ze względu na swoje unikalne cechy, większy biały karzeł nie może zostać zaobserwowany – naukowcy potwierdzili jednak jego obecność, wykrywając deformacje orbity mniejszej gwiazdy.

Obecne odkrycie układu podwójnego przez naukowców potwierdza teorię opracowaną przez chiński zespół ponad 20 lat temu – ich obliczenia przeprowadzone wówczas wykazały, że powinno być możliwe istnienie małych gwiazd w układach podwójnych, jakich jak J0526.

Układ J0526 został po raz pierwszy zaobserwowany przez naukowców pracujących na Tsinghua University-Ma Huateng Telescope for Survey w Chinach. Dodatkowe badania systemu zostały przeprowadzone przy użyciu danych z innych miejsc na całym świecie z większymi teleskopami, co pozwoliło na potwierdzenie istnienia układu, gwiazd wchodzących w jego skład i charakterystyki obu z nich.

Jak zaznaczają astronomowie, odkrycie J0526B podważa teorie dotyczące wielkości i natury gwiazd, sugerując, że mogą one być mniejsze niż sądzono i prowadząc do spekulacji, że istnieją gwiazdy, które są jeszcze mniejsze – być może o nieznanych właściwościach.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się