Korolewo
Fot. Wikimedia/Didier Descouens

Najstarsze kamienne narzędzia w Europie pochodzą z Ukrainy. Liczą 1,4 miliona lat

Na terenie stanowiska archeologicznego Korolewo, które znajduje się na Rusi Zakarpackiej, w zachodniej Ukrainie badacze dokonali niezwykłego odkrycia, które przykuło uwagę naukowców z całego świata. W miejscu tym kilkadziesiąt lat temu zostały odkopane kamiennie narzędzia, które niedawno za pomocą nowoczesnej technologii zostały datowane na 1,4 miliona lat, co uczyniło je najstarszym znanym dowodem obecności człowieka w Europie.

Przełomowe odkrycie, opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature”, rzuca nowe światło na historię przybycia pierwszych ludzi do Europy, a także z jakiego kierunku dokładnie te migracje miały miejsce. Na skutek niezwykłego odkrycia dokonane na stanowisku Korolewo została potwierdzona hipoteza zgodnie z którą pierwszy impuls migracji wczesnych przodków człowieka do Europy nadszedł ze wschodu lub południowego wschodu, informuje „The Independent„.

Naukowcy uważają, że homininy – plemię ssaków z rodziny człowiekowatych, które obejmuje homo sapiens i ich wymarłych krewniaków takich jak neandertalczycy – przybyły do Europy w okresie czasu od 2 do 1 miliona lat temu, jednak dokładny czas ich przybycia na nasz kontynent jest trudny do ustalenia. Chociaż badacze są przekonani, że współcześni ludzie opuścili Afrykę około 270 000 lat temu, to nie wiadomo, kiedy dokładnie jakikolwiek z gatunków będących przodkami homo sapiens lub jego krewnymi przybył do Europy. Naukowcy twierdzą, że wynika to głównie z niedoboru stanowisk archeologicznych z tego okresu.

Jednym z takich rzadkich miejsc, w którym prowadzono duże wykopaliska, jest Korolewo na zachodniej Ukrainie. Narzędzia z epoki kamienia są tam znane od lat 70. ubiegłego wieku, ale dopiero teraz, dzięki nowym metodom datowania, naukowcy potwierdzili ich wiek na około 1,4 miliona lat. Badania wykonane przez grupę naukowców z Uniwersytetu Aarhus w Danii i kilku innych instytucji dowodzą, że Homo erectus mógł być jednym z pierwszych twórców tych narzędzi. Ten kopalny gatunek człowieka., który jako pierwszy zaczął chodzić pozycji wyprostowanej, mógł być odpowiedzialny za pierwsze użycie kamiennych narzędzi w Europie.

Naukowcy analizując jak teren stanowiący część stanowiska Korolewo mógł zmienić się w ciągu dwóch milionów lat doszli do wniosku, że ci jedni z najstarszych przodków człowieka do kolonizacji regionów położonych na wyższych szerokościach geograficznych wykorzystali cieplejsze okresy międzylodowcowe, określane także mianem interglacjałów. Jak oceniają badający stanowisko w Korolewie naukowcy, ponieważ znajduje się ono blisko krajów członkowski NATO, Rumunii i Węgier, to oszczędzono mu znacznej części zniszczeń wyrządzonych na Ukrainie przez siły rosyjskie. „Od początku wojny nie spadła na niego ani jedna bomba” – powiedział hiszpańskiemu dziennikowi „El Pais” jeden z archeologów badających to miejsce.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się