farma słoneczna

Największa pływająca farma słoneczna w Azji Południowo-Wschodniej

Indonezja stała się prekursorem w dziedzinie energii odnawialnej dzięki największej pływającej farmie słonecznej w Azji Południowo-Wschodniej.

W ramach kroku w kierunku transformacji w zakresie zielonej energii, Indonezja zaprezentowała największą pływającą farmę słoneczną w Azji Południowo-Wschodniej. Farma słoneczna Cirata, otwarta przez prezydenta Joko Widodo, jest świadectwem zaangażowania kraju użycie energii odnawialnej i wysiłków na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Projekt o wartości 100 milionów dolarów, rozciągający się na 200-hektarowym zbiorniku wodnym po zachodniej części wyspy Jawa, jest wynikiem współpracy pomiędzy indonezyjskim przedsiębiorstwem energetycznym PLN i firmą Masdar z siedzibą w Abu Dhabi, zajmującą się energią odnawialną. Zbudowana przez PowerChina Huadong Engineering Corporation Ltd. farma słoneczna jest nie tylko największą w Azji Południowo-Wschodniej, ale także trzecią co do wielkości na świecie.

Składająca się z ponad 340 tys. paneli słonecznych farma ma moc 192 megawatów szczytowych (MWp) i ma produkować 300 milionów kilowatogodzin energii rocznie. Moc ta jest wystarczająca do zasilania około 50 tys. gospodarstw.

Prezydent Widodo określił to wydarzenie jako historyczne, podkreślając, że marzenie o budowie elektrowni odnawialnej na wielką skalę zostało zrealizowane. Farma jest częścią szerszej strategii Indonezji mającej na celu osiągnięcie zerowej emisji netto do 2060 r., co jest celem zgodnym z globalnymi wysiłkami na rzecz walki ze zmianami klimatu.

Pomimo wyzwań związanych z pandemią COVID-19, która spowodowała opóźnienia w budowie infrastruktury energii odnawialnej, Indonezja pozostaje niezłomna w swoim zaangażowaniu. Kraj wyznaczył cel zwiększenia udziału energii odnawialnej w całej gałęzi energetycznej do 23 proc. do 2025 roku. Obecna zależność od paliw kopalnych do wytwarzania energii elektrycznej podkreśla znaczenie tej nowej farmy słonecznej w krajobrazie energetycznym kraju.

Projekt został sfinansowany przez międzynarodowe banki, w tym Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Societe Generale i Standard Chartered, co odzwierciedla globalne zaufanie do zielonych inicjatyw Indonezji. Indonezyjski rząd zobowiązał się do wstrzymania budowy nowych elektrowni węglowych, choć już zaplanowane projekty są kontynuowane, co spotyka się z krytyką ze strony działaczy na rzecz ochrony środowiska.

Jako największy na świecie producent niklu, kluczowego składnika baterii litowo-jonowych, Indonezja pozycjonuje się również jako kluczowy gracz na rynku pojazdów elektrycznych. Jednak wpływ hut niklu na środowisko, często zasilanych węglem, pozostaje kwestią dyskusyjną.

Ekolodzy z zadowoleniem przyjęli projekt farmy fotowoltaicznej, ale podkreślają znaczenie lokalnego zaangażowania w budowę i zarządzanie takimi inicjatywami. Opowiadają się za wykorzystaniem wolnych gruntów i zbiorników wodnych jako głównych źródeł transformacji energetycznej kraju.

Pływająca farma fotowoltaiczna Cirata jest kamieniem milowym dla Indonezji, sygnalizując przejście w kierunku bardziej zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska przyszłości.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się