Największy znany gad morski
Rys. Gabriel Ugueto

Największy znany gad morski żył 202 miliony lat temu. Był wielkości dwóch autobusów

Na plaży w hrabstwie Somerset w zachodniej Anglii niezwykłego odkrycia dokonał duet paleontologów-amatorów, w skład którego wchodziła córka i ojciec. W trakcie przeszukiwania wybrzeża znaleźli oni skamieniałą kość szczęki gigantycznego zwierzęcia. Zdaniem naukowców skamielina ta należała do największego znanego gada morskiego w historii, będącego przy tym jednym z największych zwierząt morskich jakie kiedykolwiek żyły w oceanach Ziemi.

Współcześnie największym znanym zwierzęciem jest płetwal błękitny z rodziny waleni, który maksymalnie osiąga długość 30 metrów i wagę wynoszącą blisko 200 ton. Ten morski ssak dzierży zresztą tytuł rekordzisty w kategorii największych znanych zwierząt, gdyż do tej pory nie odnaleziono skamielin żadnego zwierzęcia, którego gabaryty byłyby większe niż płetwala błękitnego. Nie inaczej jest z niedawno odkrytym przez miłośników skamielin gatunku prehistorycznego gada. Chociaż nie był on większy od żyjącego obecnie w antropocenie giganta, to jak wskazują paleontolodzy sam był rekordzistą w rodzinie gadów morskich, której był prawdopodobnie największym przedstawicielem, informuje portal „Science Daily„.

Odkryta w trakcie przeszukiwań plaży w hrabstwie Somerset przez ojca z córką kość szczękowa, której właścicielem był największy znany gad morski w historii, należała do gatunku należącego do rodziny Ichtiozaurów. Te duże gady morskie pojawiły się we wczesnym triasie, a ich szczyt panowania w morzach przypadł na okres od środkowego triasu do środkowej jury – to właśnie wtedy ten rząd zwierząt morskich osiągnął największą różnorodność gatunkową. Znaleziona okazała prehistoryczna szczęka liczy 2 metry długości i ma nieco zakrzywiony kształt.

Na podstawie wymiarów znalezionej szczęki naukowcy oszacowali całkowitą długość zwierzęcia, które było mniejsze od płetwala błękitnego zaledwie o kilka metrów, gdyż liczyło w sumie od 22 do 26 metrów długości. Odkryty niedawno gatunek nieznanego wcześniej ichtiozaura został przed badaczy nazwany jako Ichthyotitan severnensis, co oznacza „olbrzymia jaszczurka rybna z Severn”. Najprawdopodobniej odkryty przedstawiciel tego gatunku mierzył dokładnie 25 metry, co odpowiada długości dwóch autobusów. To stworzenie żyło w złotych czasach dla ichtiozaurów, gdyż odkryte skamieliny pochodzą sprzed 202 milionów lat.

Niewątpliwie zatem największy znany gad morski w historii żył w triasie i był nim Ichthyotitan severnensis. Gad ten mógłby konkurować z niektórymi z największych z żyjących obecnie fiszbinowców, w tym z co mniejszymi płetwalami błękitnymi. Kiedy na lądzie ery mezozoicznej dominowały dinozaury, to w oceanach królowały właśnie gady morskie. Jedną z najbardziej ich sukcesywnych rodzin były ichtiozaury, które po wyewoluowaniu ze swoich lądowych przodków, prosperowały przez około 160 milionów lat, zanim ich ostatnich przedstawiciele wymarli 90 milionów lat temu.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się