NASA

NASA poszukuje ochotników na symulowaną roczną misję na Marsa. Poznaliśmy warunki

NASA poszukuje kandydatów do udziału w kolejnej symulowanej rocznej misji na powierzchni Marsa, która ma pomóc agencji w opracowaniu planów eksploracji Czerwonej Planety przez człowieka.

Każda misja CHAPEA obejmuje czteroosobową załogę ochotników mieszkających i pracujących w siedlisku o powierzchni około 160 metrów kwadratowych, wydrukowanym w 3D, znajdującym się w Johnson Space Center NASA w Houston. Siedlisko, zwane Mars Dune Alpha, symuluje wyzwania związane z misją, która mogłaby się odbyć na Marsie, w tym ograniczenia zasobów, awarie sprzętu, opóźnienia w komunikacji i inne stresory środowiskowe. Zadania załogi obejmować będą symulowane spacery kosmiczne, operacje robotyczne, konserwację siedliska, ćwiczenia i uprawę roślin. Druga z trzech planowanych misji naziemnych o nazwie CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog) ma rozpocząć się wiosną 2025 roku.

NASA poszukuje zdrowych, zmotywowanych obywateli USA lub stałych rezydentów, którzy są niepalący, w wieku 30-55 lat i biegle posługują się językiem angielskim w celu skutecznej komunikacji między członkami załogi a kontrolą misji. Kandydaci powinni mieć silne pragnienie przeżycia wyjątkowych, satysfakcjonujących przygód i być zainteresowani udziałem w pracach NASA mających na celu przygotowanie pierwszej ludzkiej podróży na Marsa.

Wybór załogi będzie zgodny z dodatkowymi standardowymi kryteriami NASA dla kandydatów na astronautów. Wymagany jest tytuł magistra w dziedzinie STEM (science, technology, engineering, mathematics – akronim od pierwszych liter słów w języku angielskim: nauka, technologia, inżynieria i matematyka), takiej jak inżynieria, matematyka lub nauki biologiczne, fizyczne lub komputerowe z akredytowanej instytucji z co najmniej dwuletnim doświadczeniem zawodowym STEM lub co najmniej tysiącem godzin pilotowania samolotu.

Kandydaci, którzy ukończyli dwuletnie studia doktoranckie w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii, matematyki i medycyny lub program pilotażu testowego, również będą brani pod uwagę. W przypadku czteroletniego doświadczenia zawodowego pod uwagę mogą być brani kandydaci, którzy ukończyli wojskowe szkolenie oficerskie lub uzyskali tytuł licencjata w dziedzinie STEM.

Za udział w misji przysługuje wynagrodzenie. Więcej informacji zostanie podanych podczas procesu selekcji kandydatów.

Podczas gdy NASA opracowuje rozwiązania do długoterminowej obecności człowieka na Księżycu w czasie misji Artemis, misje CHAPEA dostarczają ważnych danych naukowych do sprawdzenia systemów i opracowywania rozwiązań dla przyszłych misji na Marsa. Ponieważ pierwsza załoga CHAPEA jest już w połowie swojej rocznej misji, NASA wykorzystuje badania uzyskane podczas tych symulacji, aby utrzymać zdrowie załogi i wydajność podczas wypraw na Czerwoną Planetę.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się