NGC 6383

Naukowcy zbadali gromadę otwartą NGC 6383

Wykorzystując dane z satelity ESA Gaia, astronomowie zbadali młodą gromadę otwartą znaną jako NGC 6383. Obserwacje dostarczyły szczegółowych informacji na temat właściwości tej kosmicznej struktury.

Jak tłumaczą badacze, gromady otwarte (OC), utworzone z tego samego gigantycznego obłoku molekularnego, to grupy gwiazd luźno związanych ze sobą grawitacyjnie. Do tej pory w Drodze Mlecznej odkryto ich ponad tysiąc, a naukowcy wciąż poszukują kolejnych, mając nadzieję na odnalezienie różnorodnych skupisk gwiazd. Poszerzenie listy znanych galaktycznych gromad otwartych i ich szczegółowe zbadanie może mieć kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia procesu formowania się i ewolucji naszej galaktyki.

NGC 6383 to młoda gromada otwarta w ramieniu Carina-Sagittarius, w regionie formowania się gwiazd Sh 2-012. Jednakże, jak zaznaczają naukowcy, choć gromada była znana od dekad, wiele z jej właściwości, w tym dokładny wiek i odległość, pozostawało nieznane.  

Astronomowie z Uniwersytetu w Concepción w Chile, pod kierownictwem Lucasa Pulgara-Escobara przeanalizowali dane z Gaia Data Release 3 (DR3) i zastosował algorytm Hierarchical Density-Based Spatial Clustering of Applications with Noise (HDBSCAN – nieparametryczny algorytm grupowania oparty na gęstości – biorąc pod uwagę zbiór punktów w pewnej przestrzeni, grupuje punkty, które są blisko siebie), aby odkryć szczegółowe cechy NGC 6383.

„Badanie koncentrowało się na określeniu charakterystyki młodej gromady otwartej NGC 6383. Aby to osiągnąć, algorytm klasteryzacji HDBSCAN został wykorzystany do identyfikacji potencjalnych członków gromady w oparciu o ruchy właściwe i paralaksy z Gaia Data Release 3″ – tłumaczą naukowcy.

Naukowcy początkowo wytypowali prawie 72 tysięcy źródeł, szukając członków gromady w danych DR3. Ostatecznie uwzględnili tylko źródła o kompleksowych parametrach, zawężając zbiór danych do 16 640 źródeł, z których 304 okazały się gwiazdami wchodzącymi w skład gromady.

Zdaniem badaczy, wyniki sugerują, że NGC 6383 jest bardzo młodą gromadą, ponieważ jej wiek oszacowano na 1 do 4 milionów lat. Odległość gromady od Ziemi została zmierzona na około 3600 lat świetlnych.

Astronomowie zauważyli, że należy przeprowadzić więcej obserwacji NGC 6383, aby rozszerzyć analizę gwiazd wchodzących w jej skład. Mogłoby to pomóc w uzyskaniu bardziej kompleksowego spisu gromady i zintegrowaniu danych dotyczących prędkości radialnych w celu dalszego zbadania jej dynamiki.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się