Dieta roślinna w różnych wariantach była poddawana badaniom i analizom naukowców przez dekady. Wnioski z wieloletnich badań wskazują na to, że ten rodzaj diety pozwala lepiej chronić się przed rozmaitymi schodzeniami, także nowotworami i chorobami krążeniowymi.

Naukowcy nie mają wątpliwości. Dieta roślinna służy zdrowiu

Dieta roślinna w różnych wariantach była poddawana badaniom i analizom naukowców przez dekady. Wnioski z wieloletnich badań wskazują na to, że ten rodzaj diety pozwala lepiej chronić się przed rozmaitymi schodzeniami, także nowotworami i chorobami krążeniowymi.

Solidne badania z lat 2000-2023 nie pozostawiają już najmniejszych wątpliwości

Stosowanie wegańskiej lub wegetariańskiej diety wiąże się z lepszymi parametrami zdrowia związanymi m.in. z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych czy nowotworów, a także ogólnym ryzykiem śmierci.

Natomiast diety bogate w mięso, wysoko przetworzone produkty zbożowe, cukier i sól podnoszą ryzyko zachorowań – przypominają naukowcy z Uniwersytetu w Bolonii.

Aby dokładniej zrozumieć potencjał stylów żywienia opartych na roślinach, włoski zespół przeanalizował 48 opublikowanych w latach 2000-2023 analiz prowadzonych wcześniej badań na temat związków takich diet z ryzykiem raka i chorób naczyniowych. Wyniki opublikowano w piśmie „PLOS ONE” (https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0300711).

Dieta roślinna – wpływ na zdrowie

Jak się okazało dieta roślinna (zarówno jej wegańskie, jak i wegetariańskie warianty) statystycznie wiąże się z obniżeniem nasilenia wielu czynników sprzyjających poważnym schorzeniom, a w konsekwencji nawet śmierci. Badacze wymieniają m.in. niższe ciśnienie krwi, zdrowszy poziom glukozy i BMI. Spadało przy tym ryzyko choroby wieńcowej, a także raka układu pokarmowego i prostaty.

Naukowcy zauważyli jednocześnie, że w przypadku ciężarnych kobiet stosowanie diet roślinnych nie obniżało ryzyka cukrzycy ciążowej czy nadciśnienia. Autorzy analizy zastrzegają, że na jej wyniki mogły negatywnie wpływać liczne różnice między uwzględnionymi badaniami, dotyczące np. samych diet, pochodzenia uczestników czy czasu trwania badań. Mimo wszystko twierdzą, że „uzyskane rezultaty sugerują, iż oparte na roślinach diety wiążą się ze znaczącymi korzyściami dla zdrowia”.

Dodają jednocześnie słowa ostrzeżenia przypominając, że niektóre roślinne style żywienia mogą wiązać się z niedoborem niektórych minerałów i witamin.

Stwierdzają przy tym, że przed wprowadzeniem szerokich rekomendacji potrzebne będą jeszcze dalsze prace badawcze.

„Nasze badanie ocenia różne oddziaływania diet wolnych od produktów zwierzęcych na zdrowie sercowo-naczyniowe i ryzyko raka, pokazując, że diety wegańskie mogą korzystnie działać na zdrowie człowieka. Mogą więc stanowić jedną ze skutecznych strategii chroniących przed najgroźniejszymi chronicznymi chorobami XXI wieku” – podsumowują naukowcy.

Marek Matacz/PAP/SN

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się