DAQ

Naukowcy zaobserwowali nowe białe karły DAQ

Astronomowie wykryli cztery białe karły należące do niedawno odkrytej rzadkiej podklasy widmowej DAQ. Nowo odkryte obiekty astronomiczne są nieco masywniejsze od Słońca.

Jak tłumaczą badacze, pierwszy biały karzeł DAQ został odkryty w 2020 roku i otrzymał oznaczenie J055134.612+413531.09, w skrócie J0551+4135. Astronomowie, którzy go wykryli, stwierdzili, że jego widmo jest jakościowo podobne do typowego białego karła w atmosferze wodorowej, ale z dodatkiem licznych linii absorpcyjnych pochodzących od atomowego węgla. Sklasyfikowali ten obiekt jako pierwszy przykład nowej podklasy widmowej DAQ, którą można wyróżnić dzięki unikalnej mieszanej atmosferze wodorowo-węglowej.

Astronomowie z University of Oklahoma, pod kierownictwem Mukremina Kilic przeprowadzili badanie właściwości fizycznych pobliskich masywnych białych karłów. W trakcie obserwacji spektroskopowych niektórych z kandydatów na te obiekty kosmiczne, odkryli, że cztery z nich należą do podklasy DAQ. Odkrycie zostało opisane w serwisie arXiv.

„Dzięki dalszej spektroskopii masywnych białych karłów w promieniu 100 parseków (jednostka odległości używana w astronomii.), zidentyfikowaliśmy dwa nowe białe karły DAQ z mieszaną atmosferą węglowo-wodorową. Ponadto, w oparciu o szczegółową analizę modelu atmosfery, wykazaliśmy, że dwa dodatkowe białe karły DAQ zostały przeoczone w literaturze” – twierdzą naukowcy.

Nowe obiekty kosmiczne zostały oznaczone jako J0205+2057, J0831-2231, J0958+5853 i J2340-1819. Jak przedstawiają badacze, ich masy mieszczą się w przedziale 1,13-1,19 masy Słońca, a ich efektywne temperatury wynoszą od 13 500 do 16 600 stopni Celsjusza. Wiek ich ochłodzenia został oszacowany na około 1 miliard lat.

Lista znanych białych karłów DAQ zawiera obecnie pięć obiektów. Cztery z nich zdaniem naukowców, znajduje się w pobliżu, w odległości zaledwie 330 lat świetlnych od Ziemi.

Astronomowie zwracają uwagę, że prędkości galaktyczne czterech białych karłów sugerują, że mogą one pochodzić z grubego dysku lub halo Drogi Mlecznej. U co najmniej dwóch z tych obiektów wykryto szybką rotację. Te właściwości sprawiają, że są one podobne do ciepłych białych karłów typu widmowego DQ – z cechami absorpcji węgla w ich widmach.

Na podstawie zebranych danych i podobieństwa między DAQ i ciepłymi białymi karłami DQ, astronomowie zakładają, że populacja DAQ to pozostałości po fuzji białych karłów. Obiekty te prawdopodobnie powstały jako masywne białe karły DA, powstałe w wyniku fuzji białych karłów.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się