NGC 188

Naukowcy zbadali gromadę otwartą NGC 188

Wykorzystując dane z satelity ESA Gaia, astronomowie zbadali NGC 188 – starą gromadę otwartą w Drodze Mlecznej. Obserwacje dostarczyły ważnych informacji na temat właściwości tego obiektu.

Jak tłumaczą badacze, gromady otwarte (OC), utworzone z tego samego gigantycznego obłoku molekularnego, to grupy gwiazd luźno związanych ze sobą grawitacyjnie. Do tej pory w Drodze Mlecznej odkryto ich ponad tysiąc, a naukowcy wciąż poszukują kolejnych. Poszerzenie listy znanych galaktycznych gromad otwartych i ich szczegółowe zbadanie może zdaniem astronomów, mieć kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia procesu formowania się i ewolucji naszej galaktyki.

NGC 188 (Melotte 2 lub MWSC 0074) to galaktyczna gromada otwarta, której wiek astronomowie oszacowali na kilka miliardów lat. Z racji, że gromada znajduje się w stosunkowo słabo zanieczyszczonym regionie Drogi Mlecznej, jest ona zdaniem badaczy doskonałym obiektem do prowadzenia szczegółowych obserwacji.

Jak tłumaczą naukowcy wiele parametrów NGC 188 nadal pozostaje niepewnych, ponieważ poprzednie badania wskazują na różne wyniki. Dlatego astronomowie z Istanbul University, pod kierownictwem Deniza Cenneta Dursuna, postanowili lepiej zbadać ten obiekt. Przeanalizowali dane fotometryczne, astrometryczne i spektroskopowe z Gaia Data Release 3 (DR3), aby rozwiązać rozbieżności w archiwalnych zestawach danych.

Astronomowie zidentyfikowali 868 najbardziej prawdopodobnych gwiazd wchodzących w skład NGC 188, z których 19 okazało się być niebieskimi maruderami (BSS). Na podstawie tej próbki obiektów, badacze określili właściwości gromady.

Badanie wykazało zdaniem astronomów, że NGC 188 jest członkiem cienkiego dysku Drogi Mlecznej i orbituje w układzie poza kręgiem słonecznym przypominającym pudełkiem, z okresem orbitalnym wynoszącym około 259 milionów lat. Dane wskazują ja zaznaczają astronomowie, że region formowania się gromady znajduje się poza kręgiem słonecznym.

Zdaniem astronomów, NGC 188 ma około 7,7 miliarda lat i metaliczność na poziomie -0,03 dex. Odległość do gromady oszacowano na około 6 tysięcy lat świetlnych.

Badanie wykazało również, że wyznaczone temperatury efektywne i ciężary powierzchniowe członków NGC 188 są zgodne z przewidywaniami opartymi na modelach ewolucji gwiazd w różnych klasach jasności. Badania tego typu obiektów, jak zaznaczają naukowcy pozwalają lepiej poznać galaktykę Drogi Mlecznej.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się