NGC 2345

Naukowcy zbadali młodą gromadę otwartą NGC 2345

Korzystając z Himalayan Chandra Telescope (HCT) i satelity ESA Gaia, astronomowie przeprowadzili kompleksowe badania młodej gromady otwartej oznaczonej jako NGC 2345. Obserwacje pozwoliły lepiej poznać jej właściwości i naturę.

Jak tłumaczą badacze, gromady otwarte (OC), utworzone z tego samego gigantycznego obłoku molekularnego, to grupy gwiazd luźno związanych ze sobą grawitacyjnie. Do tej pory w Drodze Mlecznej odkryto ich ponad tysiąc, a naukowcy wciąż poszukują kolejnych, mając nadzieję na odnalezienie różnorodnych skupisk gwiazd. Szczegółowe badanie OC może mieć kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia procesu formowania się i ewolucji naszej galaktyki.

NGC 2345 (lub OCL 575) to młoda galaktyczna OC o niskiej metaliczności, która jak zaznaczają astronomowie, znajduje się najprawdopodobniej w odległości około 10 tysięcy lat świetlnych od Ziemi w dysku galaktyki Drogi Mlecznej. Gromada znana jest ze stosunkowo wysokiej zawartości gwiazd typu Be, a także niebieskich i czerwonych supergigantów, co czyni ją interesującym celem do badania ewolucji gwiazd.

Astronomowie z Indyjskiego Centrum Fizyki Kosmicznej w Kalkucie pod kierownictwem Kuldeepa Belwala postanowili szczegółowo zbadać NGC 2345. W tym celu wykorzystali kamerę Hanle Faint Object Spectrograph Camera (HFOSC) HCT i przeanalizowali dane z satelity Gaia Data Release 3 (DR3). Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

Naukowcom udało się zidentyfikować 1 732 najbardziej prawdopodobnych gwiazd wchodzących w skład NGC 2345 z prawdopodobieństwem członkostwa wyższym niż 70 proc. Na podstawie tej próbki astronomowie byli w stanie uzyskać podstawowe i strukturalne właściwości gromady.

Odległość do NGC 2345 została zmierzona na około 9 100 lat świetlnych od Ziemi. Przyjmując tę odległość, promień gromady został obliczony przez badaczy na około 33,8 lat świetlnych. Promień jądra i promień pływowy oszacowano odpowiednio na 10,3 i 64,9 lat świetlnych. Jej wiek określono na 63 miliony lat.

Naukowcy zbadali również ruch NGC 2345 w Drodze Mlecznej. W rezultacie odkryli, że gromada porusza się po torze kołowym i nie ukończyła jeszcze ani jednej orbity wokół Centrum Galaktyki.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się