bakterie

Niektóre bakterie mogą przetrwać na Marsie

Naukowcy odkryli drobnoustroje, które są w stanie przetrwać w nieprzyjaznym środowisku Marsa. Badacze wystawili cztery bakterie zakaźne dla ludzi na warunki podobne do panujących na Czerwonej Planecie.

Mikrobiolodzy odkryli, że niektóre rodzaje bakterii są w stanie przetrwać w skrajnie nieprzyjaznym środowisku, zarówno na Ziemi, jak i w kosmosie. Znaleziono bakterie rozwijające się w miejscach na Ziemi, które doświadczają niezwykle wysokich ilości promieniowania, soli, ekstremalnych temperatur i braku wody. Znaleziono również jeden typ żyjący na zewnątrz stacji kosmicznej, a inne typy są w stanie rosnąć w materiale meteorytowym.

Zdaniem badaczy, odkrycia te doprowadziły do obaw o bezpieczeństwo astronautów udających się do miejsc takich jak Mars. Gdyby bakterie z Ziemi zostały tam przeniesione, albo na astronautów, lub w przywiezionym przez nich sprzęcie, mogłoby to doprowadzić do choroby lub śmierci. W badaniu opublikowanym w Astrobiology, naukowcy zastanawiali się nad możliwością przetrwania bakterii z Ziemi w warunkach panujących na Marsie.

Aby przetestować tę możliwość, naukowcy stworzyli środowisko podobne do marsjańskiego w laboratorium, wraz z podstawką regolitu, niskimi temperaturami, atmosferą beztlenową i ekspozycją na promieniowanie. Następnie dodali cztery rodzaje bakterii: Serratia marcescens, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae i Burkholderia cepacia. Wszystkie cztery są zakaźne dla ludzi.

Badacze początkowo przetestowali, każdy z typów bakterii reaguje na wszystkie z symulowanych warunków indywidualnie. Następnie poddano cztery typy wszystkim warunkom jednocześnie. Stwierdzono zmienne reakcje – na przykład B. cepacian nie była w stanie rosnąć w glebie bogatej w nadchloran sodu, co jest możliwym warunkiem na Marsie. Również brak znaczącej ilości wody w środowisku zmniejszył przeżywalność.

Okazało się jednak, że wszystkie cztery bakterie przetrwały do pewnego stopnia, gdy zostały wystawione na wszystkie warunki panujące na Marsie. Trzy z nich przetrwały przez 21 dni, a jedna z nich, P. aeruginosa, wydawała się rozmnażać i rozwijać.

Naukowcy doszli do wniosku, że bakterie przeniesione nieumyślnie na Marsa mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia astronautów, zwłaszcza jeśli zmutowałyby, aby lepiej przetrwać trudne warunki.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się