Niektóre bakterie mogą przetrwać na Marsie
Naukowcy odkryli drobnoustroje, które są w stanie przetrwać w nieprzyjaznym środowisku Marsa. Badacze wystawili cztery bakterie zakaźne dla ludzi na warunki podobne do panujących na Czerwonej Planecie.
Mikrobiolodzy odkryli, że niektóre rodzaje bakterii są w stanie przetrwać w skrajnie nieprzyjaznym środowisku, zarówno na Ziemi, jak i w kosmosie. Znaleziono bakterie rozwijające się w miejscach na Ziemi, które doświadczają niezwykle wysokich ilości promieniowania, soli, ekstremalnych temperatur i braku wody. Znaleziono również jeden typ żyjący na zewnątrz stacji kosmicznej, a inne typy są w stanie rosnąć w materiale meteorytowym.
Zdaniem badaczy, odkrycia te doprowadziły do obaw o bezpieczeństwo astronautów udających się do miejsc takich jak Mars. Gdyby bakterie z Ziemi zostały tam przeniesione, albo na astronautów, lub w przywiezionym przez nich sprzęcie, mogłoby to doprowadzić do choroby lub śmierci. W badaniu opublikowanym w Astrobiology, naukowcy zastanawiali się nad możliwością przetrwania bakterii z Ziemi w warunkach panujących na Marsie.
Aby przetestować tę możliwość, naukowcy stworzyli środowisko podobne do marsjańskiego w laboratorium, wraz z podstawką regolitu, niskimi temperaturami, atmosferą beztlenową i ekspozycją na promieniowanie. Następnie dodali cztery rodzaje bakterii: Serratia marcescens, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae i Burkholderia cepacia. Wszystkie cztery są zakaźne dla ludzi.
Badacze początkowo przetestowali, każdy z typów bakterii reaguje na wszystkie z symulowanych warunków indywidualnie. Następnie poddano cztery typy wszystkim warunkom jednocześnie. Stwierdzono zmienne reakcje – na przykład B. cepacian nie była w stanie rosnąć w glebie bogatej w nadchloran sodu, co jest możliwym warunkiem na Marsie. Również brak znaczącej ilości wody w środowisku zmniejszył przeżywalność.
Okazało się jednak, że wszystkie cztery bakterie przetrwały do pewnego stopnia, gdy zostały wystawione na wszystkie warunki panujące na Marsie. Trzy z nich przetrwały przez 21 dni, a jedna z nich, P. aeruginosa, wydawała się rozmnażać i rozwijać.
Naukowcy doszli do wniosku, że bakterie przeniesione nieumyślnie na Marsa mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia astronautów, zwłaszcza jeśli zmutowałyby, aby lepiej przetrwać trudne warunki.
Emil Gołoś