Cueva del Tesoro
Fot. JESÚS E. MEDINA V. INAH

Niezwykłe znalezisko w Jaskini Skarbów. Broń myśliwska sprzed prawie 2 tys. lat

Na terenie jaskini morskiej Cueva del Tesoro w stanie Querétaro w środkowym Meksyku grupa grotołazów odkryła liczącą 1900 lat broń myśliwską.

Jak ogłosił współpracujący z meksykańskim Federalnym Ministerstwem Kultury zespół archeologów z INAH, w jednej z największych jaskiń morskich na świecie, którą jest Jaskinia Skarbów, został odkryty starożytny zestaw broni myśliwskiej. W jego skład wchodzi atlatla (miotacz oszczepów), dwie strzałki oraz kilka poddanych obróbce kijków, które pełniły rolę wielofunkcyjnych narzędzi, informuje portal „Arkeonews„.

Uwagę archeologów w szczególności przykuła atlatla, która była specjalną bronią miotającą o kształcie wydrążonego lub płaskiego kawałka drewna z zagłębieniem na jednym z końców. Była to broń szczególnie popularna wśród Azteków w czasie hiszpańskiego podboju Mezoameryki. Jej użytkownik uzyskiwał znaczący zasięg rażenia oraz mógł ze znaczącą prędkością wyrzucać serię pocisków. Była to jedna z niewielu azteckich broni, która budziła obawy konkwistadorów.

Zgodnie z przeprowadzonym przez naukowych datowaniem, wszystkie te przedmioty pochodzącą z czasów prekolumbijskich – powstały w okresie pomiędzy 7 a 132 r. n.e. Odkrycie zostało dokonane przez członków Stowarzyszenia Grotołazów z Querétaro. Kolekcja prehiszpańskich narzędzi myśliwskich znajdowała się w galerii, która jest położona wewnątrz Jaskini Skarbów, która to z kolei leży 200 metrów od dna wąwozu. Broń ta zachowała się w świetnym stanie w Cueva del Tesoro dzięki suchym warunkom klimatycznym panującym w jaskini. Archeolodzy nie znają jednak przyczyny w związku z którą znalezione narzędzia myśliwskie zostały porzucone przez ich użytkownika/użytkowników blisko 2 milenia temu.

W 2023 r. w Cueva del Tesoro naukowcy rozpoznali kilkanaście miejsc ze scenami polowań. To właśnie dzięki malowidłom ściennym wiadomo, że prehistoryczni mieszkańcy tych terenów trudzili się zaawansowanym łowiectwem i zbieractwem. Podczas najnowszej ekspedycji badawczej w Jaskini Skarbów przeprowadzonej rzez badaczy z meksykańskiego Narodowego Instytutu Archeologii i Historii nie zostały znalezione żadne nowe artefakty pochodzące z prekolumbijskich czasów. Wyniki dokładnej analizy odkrytej broni zostały opublikowane 27 stycznia 2024 r.  Archeolodzy z INAH zapowiedzieli dalszą kontynuację badań oraz stwierdzili, iż mają nadzieję, że w ich toku uda się ustalić w jaki dokładnie sposób odkryte przedmioty znalazły się w Cueva del Tesoro.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się