KiDS

Nowy układ gwiezdny odkryty przez KiDS

Astronomowie odkryli nowy układ gwiezdny na obrzeżach Drogi Mlecznej w ramach przeglądu Kilo-Degree Survey (KiDS). Sextans II, jak został nazwany układ, jest najprawdopodobniej bardzo słabą galaktyką karłowatą.

KiDS to obszerny, wielopasmowy przegląd fotometryczny wykorzystujący teleskop VLT Survey Telescope (VST) w Obserwatorium ESO Paranal w Chile. Od 2011 roku przegląd mapuje 1350 stopni kwadratowych nocnego nieba w czterech szerokopasmowych filtrach (u, g, r, i). Chociaż KiDS koncentruje się na składaniu wielkoskalowych struktur we wszechświecie, może również wykrywać pozagalaktyczne układy gwiezdne o niskiej jasności powierzchniowej.

Astronomowie pod kierownictwem Massimiliano Gatto z Obserwatorium Astronomicznego Capodimonte w Neapolu we Włoszech postanowił przeprowadzić zakrojone na szeroką skalę poszukiwania nieznanych słabych układów gwiezdnych za pomocą KiDS. W tym celu poszukiwali oni gwiazd o niskiej jasności w najnowszych danych z KiDS (DR4).

Zespół zidentyfikował bardzo obiecujące zagęszczenie gwiazd w gwiazdozbiorze Sekstantu o absolutnej zintegrowanej jasności -3,9. Dalsze obserwacje tego zagęszczenia za pomocą 8,2-metrowego teleskopu Subaru potwierdziły, że jest to układ gwiezdny znajdujący się w odległości około 473 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.

Astronomowie początkowo oznaczyli nowo odkryty układ jako KiDS-UFD-1 i nazwali go Sextans II. Zebrane dane wskazują, że jest on stosunkowo mały, z promieniem półświatła wynoszącym około 629 lat świetlnych, podczas gdy jego masa szacowana jest na 4,910 mas Słońca. Układ ma metaliczność na poziomie -1,5 dex, eliptyczność 0,46 i liczy sobie co najmniej 10 miliardów lat.

Badacze twierdzą, że Sextans II jest słabym, starym i ubogim w metale układem. Doszli do wniosku, że nowo wykryty układ gwiezdny jest słabym sferoidalnym satelitą Drogi Mlecznej, najprawdopodobniej ultrasłabą galaktyką karłowatą (UFD). Galaktyki karłowate są najmniej jasnymi, najbardziej zdominowanymi przez ciemną materię i najmniej rozwiniętymi chemicznie galaktykami.

„Ostateczne słowo na temat natury systemu może być dostarczone tylko przez odpowiednią obserwację spektroskopową rozsądnej próbki gwiazd członkowskich, co może być wyzwaniem, biorąc pod uwagę zakres wielkości gwiazdowej obejmowany przez kandydatów na członków RGB” – twierdzą astronomowie.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się