Nurek odkrył kilkadziesiąt tysięcy rzymskich monet u wybrzeży Sardynii
Włoskie ministerstwo kultury poinformowało, że nurek badający wody u wybrzeża Sardynii odkrył kilkadziesiąt tysięcy rzymskich brązowych monet, które przez ponad 1700 lat były zakryte przez trawę morską.
Nurek pływający w pobliżu sardyńskiego wybrzeża przypadkowo zauważył coś metalicznego, co w rezultacie doprowadziło do odkrycia kilkudziesięciu tysięcy rzymskich monet wykonanych z brązu. Po tym jak mężczyzna zaalarmował władze, do zbadania obszaru, na którym znajdował się skarb wysłano nurków z oddziału ochrony dzieł sztuki i departamentu archeologii podwodnej Ministerstwa Kultury Włoch. Monety, które pochodzą z pierwszej połowy IV wieku, zostały znalezione wśród trawy morskiej niedaleko północno-wschodniego wybrzeża śródziemnomorskiej wyspy, informuje portal gazety „The Guardian”.
Ministerstwo nie podało dokładnej lokalizacji znaleziska, ale znajduje się ono w pobliżu miasta Arzachena w prowincji Sassari. Wedle wstępnych szacunków wagi skarbu liczy ono od 30 000 do 50 000 sztuk. Znaleziono tylko cztery uszkodzone monety, ale nawet na nich widniały czytelne napisy, w tym daty i twarze. Badania wykazały, że odkryte rzymskie monety to follis, które były późnorzymską walutą, używaną później także w Cesarstwie Bizantyjskim. Zostały wybite między 324 a 340 r. n.e. i były w „wyjątkowym i rzadkim stanie zachowania”. W obiegu znajdowały się za panowania rzymskiego cesarza Konstantyna Wielkiego, które trwało od 306 do 337 roku, informuje portal „Live Science”.
„Skarb znaleziony w wodach Arzacheny stanowi jedno z najważniejszych odkryć numizmatycznych ostatnich lat i po raz kolejny podkreśla bogactwo i znaczenie dziedzictwa archeologicznego w głębinach naszych mórz” – Luigi La Rocca, dyrektor generalny archeologii, sztuk pięknych i krajobrazu Sardynii, stwierdzono w oświadczeniu.
Marcin Jarzębski