Baltinglass
Fot. Antiquity.

Prehistoryczne pomniki z Baltinglass. Wierzono, że prowadzą do zaświatów

Podczas badań archeologicznych w miejscowości Baltinglass w Irlandii odkryto pozostałości setek nieznanych wcześniej zabytków. Pięć z tych obiektów zostało uznanych przez ekspertów za „niezwykle rzadkie” prehistoryczne konstrukcje, w których kiedyś mogły znajdować się tajne „trasy zmarłych”, które zgodnie z wierzeniami żyjących wówczas ludzi miały prowadzić do zaświatów.

W wyniku prac archeologicznych, którymi kierował dr James O’Driscolla z Uniwersytetu w Aberdeen, a które to były wspierane przez Wspólnotowy Fundusz Ochrony Zabytków i Radę Hrabstwa Wicklow, został odkryty szereg tajemniczych prehistoryczny pomników i innych konstrukcji. Struktury te zostały zidentyfikowane przez badaczy za pomocą technologii LiDAR. Ta zawansowana technika badawcza umożliwiła wygenerowanie bardzo szczegółowych trójwymiarowych modeli terenu miasteczka Baltinglass, które znajduje się w hrabstwie Wicklow, w południowo-wschodniej Irlandii.

Baltinglass słynnie z tego, iż jest wręcz wprost usiane prehistorycznymi pozostałościami. Jak udowadniają badacze, pomimo tego bez technologii LiDAR nie byłoby możliwe odkrycie tych wszystkich zabytków, które w tym miejscu niedawno zostały odsłonięte, gdyż fragmenty te pradawnych budowli w większości zostały w znaczący sposób zniszczone na skutek m.in. porki terenu. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Antiquity”.

Obszar badany przez naukowców był zamieszkany w okresie wczesnego neolitu, który przypada na okres od około 3700 r. p.n.e., oraz w czasach od środkowej do później epoki brązu, co odpowiada latom od 1400 do 800 r. p.n.e. Do tej pory jednak było niewiele dowodów, które potwierdzałyby hipotezę o stałym zasiedleniu tego miejsca przez aż 2 tys. lat w okresie określanym jako środkowy neolit.

Według głównego autora badania, doktora O’Driscolla,  odkryte w tym miejscu prehistoryczne pomniki są szczególnie godne uwagi, ponieważ obalają dominujący do tej pory pogląd zgodnie z którym tereny dzisiejszego Baltinglass miały zostać porzucone przez nieznane z nazwy społeczności ludzkie na okres 2 tys. lat, a na przybycie nowych mieszkańców trzeba było czekać aż do późnej epoki brązu. Wyniki najnowszych badań jasno dowodzą,  że pomiędzy wczesnym neolitem a późną epoką brązu region ten był stale zamieszkany i miał ważne znaczenie rytualne, czego najlepszym dowodem są odkryte w Baltinglass pomniki.

Zdaniem naukowców, zabytki te służyły upamiętnianiu ważnych zjawisk astronomicznych i pogodowych, takimi jak chociażby przesilenie czerwcowe, czy zimowe. Pomniki były rozmieszczone w krajobrazie tego miejsca w taki sposób, aby pokrywały się one z miejscami pochówki i cyklicznymi ruchami Słońca. Według dr O’Driscolla ustawienie tych struktur miało także związek z wiarą w podróż zmarłych, którzy mieli wznosić się do nieba oraz pozostawiać po sobie namacalny ślad łączący ich ze światem ich przodków po drugiej stronie.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się