pulsar

Radioteleskop ASKAP odkrył nowy pulsar

Korzystając z instrumentu Australian Square Kilometer Array Pathfinder (ASKAP), astronomowie odkryli nowy pulsar, który otrzymał oznaczenie PSR J1032-5804.

Pulsary to obracające się gwiazdy neutronowe o intensywnym polu magnetycznym, emitujące wiązkę promieniowania elektromagnetycznego. Zazwyczaj są one identyfikowane w postaci krótkich wybuchów emisji radiowej, jednak niektóre z nich są również obserwowane za pomocą teleskopów optycznych, rentgenowskich i gamma. Nowo odkryty pulsar okazał się stosunkowo młody i silnie rozproszony. Odkrycie zostało opisane w serwisie arXiv.

Niektóre pulsary są rozproszone, ponieważ impulsy radiowe z tych obiektów przechodzą przez turbulentny ośrodek międzygwiazdowy, co powoduje ich rozproszenie czasowe i przestrzenne. Tego typu gwiazdy są trudne do wykrycia przy pomocy większości badań astronomicznych.

Astronomowie pod kierownictwem Ziteng Wang z Curtin University w Australii odkryli wysoce rozproszonego pulsara. PSR J1032-5804 został zidentyfikowany w ramach badania ASKAP Variables and Slow Transients (VAST). Dalsze obserwacje przy użyciu radioteleskopu Parkes i Murchison Widefield Array (MWA) potwierdziły jego pulsarową naturę obiektu.

Nowo odkryty pulsar jest młody, jego wiek wynosi około 34 600 lat. Charakteryzuje się on długą skalą czasową rozpraszania na częstotliwości 1 GHz – około 3,84 sekundy, co czyni go trzecim najbardziej rozproszonym pulsarem znanym do tej pory. Wyjaśnia to, dlaczego PSR J1032-5804 nie został wykryty w czasie poprzednich poszukiwań tego typu obiektów kosmicznych.

Według badań, PSR J1032-5804 ma okres 78,7 milisekund, dyspersję około 819 pc/cm3 i rotację około -2,000 rad/m2. Pulsar ma natężenie powierzchniowego pola magnetycznego wynoszące około 1,7 TG i jasność wirowania 2,9 miliarda erg/s.

Obserwacje przeprowadzone z wykorzystaniem ASKAP wskazują, że PSR J1032-5804 może zawierać mgławicę wiatrową pulsara (PWN) i pozostałość po supernowej (SNR) w swoim lokalnym otoczeniu. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby to potwierdzić.

Astronomowie twierdzą, że odkrycie PSR J1032-5804 może pomóc w przyszłych poszukiwaniach silnie rozproszonych pulsarów.

„Możemy zidentyfikować więcej silnie rozproszonych pulsarów, takich jak PSR J1032-5804, dzięki wysokiej czułości i dobrej rozdzielczości danych z trwających badań ASKAP. W przyszłości, wraz z budową radioteleskopów nowej generacji, takich jak Square Kilometer Array, Deep Synoptic Array i Next Generation Very Large Array, przeszukiwanie nieba w celu odkrycia ekstremalnych pulsarów (np. silnie przyspieszonych, silnie rozproszonych i silnie przerywanych), które są trudne do znalezienia za pomocą tradycyjnych badań, będzie o wiele prostsze” – podsumowują naukowcy.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się