BINGO

Radioteleskop BINGO będzie badał szybkie rozbłyski radiowe  

Radioteleskop BINGO o szerokości 40 metrów budowany w północno-wschodniej Brazylii będzie w stanie wykrywać i lokalizować tajemnicze błyskające wybuchy energii, które są jaśniejsze niż całe galaktyki.

Szybkie rozbłyski radiowe (FRB) to intensywne wybuchy fal radiowych, które po raz pierwszy odkryto w 2007 roku. Są one najjaśniejszymi obiektami w astrofizyce, ale chociaż do tej pory wykryto ich ponad 800, nikt jeszcze nie zna ich pochodzenia. Nowe badanie przeprowadzone przez University of Portsmouth zostało opublikowane w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.

„To, co wytwarza te rozbłyski, było nieznane od czasu ich pierwszego odkrycia. Wiemy jednak, że niektóre z nich powtarzają się wielokrotnie, a inne są jednorazowe. Badania te są ekscytujące, ponieważ przewidzieliśmy, że BINGO będzie w stanie obserwować FRB, a także określić ich lokalizację na niebie. Określenie dokładnej lokalizacji pomoże nam odkryć, jak daleko w przeszłości zostały one wyprodukowane i przybliży nas do zrozumienia tego dziwnego zjawiska” – mówi dr Ricardo Landim z Instytutu Kosmologii i Grawitacji University of Portsmouth, który badał możliwości radioteleskopu BINGO w zakresie poszukiwania szybkich rozbłysków radiowych.

BINGO to radioteleskop zaprojektowany do przełomowego wykrywania barionowych oscylacji akustycznych (BAO) za pomocą częstotliwości radiowych oraz badania ich za pomocą najczęściej występującego pierwiastka we Wszechświecie, wodoru atomowego. Teleskop jest obecnie w budowie i ma zostać ukończony jeszcze w tym roku.

Dr Landim wraz z zespołem astronomów przetestował szereg różnych konfiguracji wysięgników, które są mniejszymi radioteleskopami zaprojektowanymi w celu znacznego zwiększenia możliwości wyszukiwania BINGO. Naukowcy przewidują, że użycie tych wysięgników, w połączeniu z podstawowymi instrumentami BINGO, doprowadzi do zlokalizowania około 23 szybkich rozbłysków radiowych rocznie z setek, które zostaną wykryte.

„To świetny wynik i cieszymy się, że możemy przewidzieć, jak niesamowita będzie nauka, gdy BINGO będzie działać. Nie ma wątpliwości, że ten wyjątkowy nowy radioteleskop znacząco przyczyni się do rozwoju tej dziedziny badań, która zafascynowała astrofizyków na całym świecie” – dodaje dr Landim.

BINGO to skrót od Baryon Acoustic Oscillations from Integrated Neutral Gas Observations. Jest to międzynarodowy projekt, w którym udział biorą naukowcy z Brazylii, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Korei Południowej, RPA, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się