stopione paliwo jądrowe

To robot usunie po latach stopione paliwo jądrowe z reaktora w Fukushimie

Robot wkrótce wyruszy na próbę, w której usunie stopione paliwo jądrowe z uszkodzonego reaktora w Fukushimie.

Operator japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi, Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), przygotowuje się do podjęcia krytycznego i trudnego zadania: odzyskania drobnych fragmentów stopionego paliwa jądrowego z jednego z trzech uszkodzonych reaktorów. Będzie to ważna zmiana od czasu katastrofalnego stopienia się reaktora w 2011 roku. Wykorzystując zdalnie sterowanego robota, operacja ma na celu rozwiązanie trudnego problemu usuwania niebezpiecznych materiałów z terenu elektrowni.

Podczas wtorkowej demonstracji TEPCO zaprezentowało działanie robota, wyposażonego w wysuwaną rurę w stylu „teleskopowym”. Robot ma zostać umieszczony w głównym zbiorniku reaktora Fukushima Daiichi nr 2 do października, aby rozpocząć usuwanie gruzu. Przedsięwzięcie to jest już dwa lata opóźnione w stosunku do pierwotnego harmonogramu, który przewidywał rozpoczęcie usuwania paliwa pod koniec 2021 roku. Opóźnienia pokazują jak ogromne są trudności w zarządzaniu następstwami katastrofy z 2011 r., która została wywołana trzęsieniem ziemi o magnitudzie 9,0 i następującym po nim tsunami.

Demonstracja odbyła się w stoczni Mitsubishi Heavy Industries w Kobe, w zachodniej Japonii, gdzie robot został opracowany. Podczas tego wydarzenia urządzenie wyposażone w szczypce opuściło się z rury teleskopowej i z powodzeniem podniosło granulkę żwiru. Prosta czynność symbolizuje postęp w kierunku obsługi złożonego zadania usuwania szczątków nuklearnych.

Plan TEPCO na nadchodzący test obejmuje wydobycie mniej niż 3 gramów (0,1 uncji) gruzu z elektrowni Fukushima. Według Yusuke Nakagawy, kierownika grupy TEPCO ds. programu odzyskiwania resztek paliwa, test ten jest kluczowym krokiem w kierunku ogólnej likwidacji elektrowni. „Uważamy, że zbliżające się testowe usunięcie resztek paliwa z bloku 2 jest niezwykle ważnym krokiem do stabilnego przeprowadzenia przyszłych prac likwidacyjnych” – stwierdził Nakagawa. Nakagawa podkreślił potrzebę bezpiecznego i stabilnego przeprowadzenia testów.

Katastrofa nuklearna w elektrowni Fukushima Daiichi pozostawiła około 880 ton wysoce radioaktywnego stopionego paliwa jądrowego wewnątrz trzech uszkodzonych reaktorów. Stanowi to poważne wyzwanie dla TEPCO i japońskiego rządu, które wyznaczyły 30-40-letni cel na całkowite oczyszczenie terenu. Krytycy twierdzą jednak, że ten harmonogram jest zbyt optymistyczny, biorąc pod uwagę różne warunki i uszkodzenia w każdym reaktorze.

Zrozumienie natury pozostałości stopionego paliwa w reaktorach ma kluczowe znaczenie dla skutecznej likwidacji. Aby uzyskać lepszy wgląd w sytuację, firma TEPCO wysłała już w tym roku cztery mini drony do głównego zbiornika reaktora nr 1. Drony te uchwyciły obrazy z obszarów wcześniej niedostępnych dla robotów, dostarczając cennych danych do planowania procesu usuwania.

Złożoność procesu likwidacji nie jest ciężka do określenia. Każdy reaktor stanowi osobne wyzwanie, wymagające dostosowanego podejścia do usuwania gruzu. Wdrożenie teleskopowego robota rurowego w reaktorze nr 2 stanowi kluczowy moment w tej długoterminowej operacji oczyszczania. Dzięki pomyślnemu przeprowadzeniu tego testu, TEPCO zamierza udoskonalić swoje techniki i strategie postępowania ze szczątkami stopionego paliwa.

Katastrofa w elektrowni Fukushima w 2011 roku miała daleko idące konsekwencje, zarówno środowiskowe, jak i społeczne. Trwające wysiłki na rzecz likwidacji elektrowni odzwierciedlają zaangażowanie Japonii w walkę z konsekwencjami tej tragedii. Nadchodzący test, choć skromny w skali, stanowi znaczący krok naprzód w trwającej dziesięciolecia podróży w kierunku przywrócenia miejsca katastrofy.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się