rodzeństwo

Dziesiątka rodzeństw wybitnych.
Wszystko zostaje w rodzinie

Osiągają nieprawdopodobne sukcesy w mediach, w sztukach pięknych, w naukach ścisłych, ale też przecież w strategiach i świecie polityki. Rodzeństwa wybitne zaświadczają o sile swoich więzów. I to od wieków.

1. Tyberiusz i Gajusz Grakchowie

Bracia Grakchowie, Tyberiusz Semproniusz – starszy – i Gajusz Semproniusz – młodszy – byli trybunami ludowymi w Rzymie w II w. p.n.e. Ich siostra Sempronia była siostrą Scypiona Afrykańskiego Młodszego, zdobywcy Kartaginy. Obaj próbowali przeprowadzić w Rzymie reformy gospodarcze i demokratyzujące ustrój, i obaj zginęli za to tragicznie – Tyberiusz zamordowany przez senatorów, Gajusz natomiast z rąk zaufanego niewolnika na własną prośbę, bojąc się represji ze strony wrogiego mu stronnictwa politycznego.

2. Charlotte, Emily i Anne Brontë

Trzy siostry – poetki oraz autorki kilku najznamienitszych dzieł angielskiej literatury: „Wichrowych wzgórz”, „Jane Eyre” i „Lokatorki Wildfell Hall” – oraz ich jedyny brat Branwell (tłumacz poezji i malarz) wychowali się w bliskiej relacji i twórczej atmosferze, wspólnie wymyślając i opowiadając historie od najmłodszych lat. Ich życie było jednak naznaczone tragedią od samego początku – dwie najstarsze siostry w rodzeństwie Brontë, Maria i Elizabeth, zmarły w dzieciństwie. Charlotte, Emily i Anne musiały kryć się za pseudonimami, by publikować swoje dzieła; zwłaszcza poezję, która w połowie XIX wieku była uważana za domenę wyłącznie męską, nieprzystającą damą (o czym nie omieszkał poinformować Charlotte Robert Southey, poeta laureat Wielkiej Brytanii, któremu młoda poetka wysłała kilka swoich wierszy napisanych w jego stylu). Choć wydane powieści przyniosły im uznanie i sławę, rodzeństwo nie cieszyło się nią długo – Emily, Anne i Branwell zmarli w przeciągu zaledwie roku, Charlotte zaś sześć lat później, jako jedyna dożywszy wieku 38 lat.

3. Auguste i Louis Lumière

Auguste Marie Louis i Louis Jean Lumière odziedziczyli pasję po swoim ojcu, fotografie i malarzu. Prawdopodobnie również za jego zachętą zajęli się „ruchomymi obrazami”, udoskonalając kinetoskop Thomasa Edisona i za pomocą wynalezionego przez siebie kinematografu 28 grudnia 1895 r. zorganizowali pierwszy publiczny pokaz filmowy. Byli nie tylko pionierami kina, ale także fotografii, m.in. wprowadzając do produkcji i upowszechniając kolorową fotografię autochromową.

4. Orville i Wilbur Wright

Zaczynając jako sprzedawcy rowerów, bracia Wright oderwali ludzkość od ziemi ku przestworzom. To, który z nich przetestuje pierwszy skonstruowany samolot Flyer I, rozstrzygnęli poprzez rzut monetą. Padło na Wilbura, i 14 grudnia 1903 r. odbył on około czterosekundowy lot. Za pierwszy w dziejach lot samolotem uważa się jednak lot Orville’a trzy dni później – po 12-sekundowym locie wylądował bezpiecznie ok. 37 metrów od miejsca startu. W 1909 r. bracia podpisali kontrakt z siłami zbrojnymi USA i otworzyli dwie fabryki samolotów – już wtedy ich maszyny były zdolne do godzinnego lotu ze średnią prędkością 64 km/h. Ich młodsza siostra Katharine była ich prawą ręką (m.in. zajmując się sprawami biznesowymi i korespondencją spółki) przez całe życie.

5. Bracia Piłsudscy

Było ich pięciu: Józef – marszałek Polski, wódz armii i Naczelnik Państwa; Bronisław – spiskowiec w nieudanym zamachu na cara Aleksandra III, zesłaniec, później etnograf zasłużony dla wymiany kulturowej między Polską a Japonią; Adam – senator i wiceprezydent Wilna; Kazimierz – urzędnik państwowy uhonorowany Medalem Niepodległości i Złotym Krzyżem Zasługi, mistrz szachowy, podczas II wojny światowej więziony przez NKWD; oraz Jan – prawnik, minister skarbu, wicemarszałek Sejmu i wiceprezes Banku Polskiego, razem z bratem więziony przez NKWD.

6. Włodzimierz i Kazimierz Przerwa-Tetmajerowie

Zasłużeni dla sztuki i literatury okresu Młodej Polski – starszy był grafikiem i malarzem, a także działaczem niepodległościowym, młodszy zaś poetą i pisarzem. Byli stałą częścią krakowskiego towarzystwa artystycznego. Włodzimierz został uwieczniony w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego jako Gospodarz, współpracował też z Wojciechem Kossakiem przy „Panoramie racławickiej”. Pisał również wiersze, prozę i publicystykę, opracowywał książki i słowniki etnograficzne (m.in. „Słownik bronowicki”), projektował scenografię do spektakli teatralnych. Kazimierza przedstawiać nie trzeba – uważany jest za jednego z najznamienitszych przedstawicieli literatury młodopolskiej.

7. Wojciech i Tadeusz Kossakowie

Bliźniacy urodzeni w dwóch różnych latach: Wojciech tuż przed północą 31 grudnia 1856 r., Tadeusz 1 stycznia 1857 r. Starszy na wzór ojca został słynnym malarzem, młodszy majorem kawalerii – walczył w I wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej, w 1932 r. został uhonorowany Medalem Niepodległości „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”. Córki obu z nich wyrosły na zasłużone dla polskiej literatury pisarki.

8. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec

Córki Wojciecha Kossaka i bliskie przyjaciółki przez całe życie. Starsza Maria zaliczana jest do grona najbardziej wpływowych literatów w międzywojniu, a także poezji kobiecej w ogóle. Młodsza Magdalena zadebiutowała w wieku zaledwie 14 lat; preferowała prozę, zwłaszcza satyryczną. Po śmierci ukochanej siostry poświęciła jej dwie książki: „Zalotnicę niebieską” oraz wspomnienia z okresu międzywojnia „Maria i Magdalena”.

9. Arkadij i Boris Strugaccy

Rosyjscy pisarze fantastyki naukowej; książki ich wspólnego autorstwa uznawane są za klasykę gatunku na całym świecie. Oprócz prozy popełnili również m.in. sztukę teatralną, a także kilka scenariuszy filmowych, w tym do ekranizacji ich powieści. Twórczość braci Strugackich jest wciąż żywa i inspiruje, na jej kanwie powstają filmy, gry komputerowe itd.

10. Lana i Lilly Wachowskie

Scenopisarskiemu, reżyserskiemu i producenckiemu duetowi sławę przyniósł „Matrix”, na stałe zapisując je do grona najbardziej wpływowych twórców współczesnej fantastyki naukowej. Wspólnym dziełem sióstr Wachowskich są również filmy takie jak „V jak vendetta”, „Atlas chmur” i „Jupiter: Intronizacja”. Obecnie nadal zajmują się kinem, pracując jednak przy oddzielnych projektach.

Joanna Talarczyk

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się