Łóżko
Fot. Museum of London Archaeology

Rzymskie łóżko grobowe sprzed 2 tys. lat. Miało służyć zmarłemu w zaświatach

W stolicy Wielkiej Brytanii w Londynie na terenie budowy nowej przestrzeni biurowej archeolodzy odkryli niezwykły zabytek pochodzący z czasów rzymskiej Brytanii, którym okazało się zachowane w właściwie nienaruszonym stanie płaskie łóżko pogrzebowe, a także pięć dębowych trumien, w których znajdowały się ludzkie szczątki. Umieszczone w grobowcu łóżku miało specjalną funkcję, gdyż Rzymianie wierzyli, iż będzie ono mogło służyć zmarłemu także w zaświatach.

Grobowe łóżko zostało znalezione na miejscu budowy w pobliżu londyńskiego wiaduktu Holborn. Archeolodzy z Muzeum Archeologii Londynu (MOLA) odkopali je w centrum miasta na głębokości 6 metrów pod powierzchnią podlegającej przebudowie ulicy. Odsłonięte rzymskie cmentarzysko zapewnia wgląd w starożytną historię Londynu, który to został założony w 47 r. n.e. wraz z podbojem celtyckiej Brytanii przez Cesarstwo Rzymskie. Miasto w starożytności było znane jako Londinium i służyło za duży port, który był dobrze skomunikowany za pomocą dróg z innymi ważnymi ośrodkami miejskimi Brytanii, informuje portal „Daily Mail„.

Jak podkreślają specjaliści, znalezione łóżko pogrzebowe jest prawdziwym skarbem o wyjątkowym znaczeniu, gdyż jest to pierwszy tego typu rzymski zabytek odkryty w Wielkiej Brytanii. Obok tego grobowego wyposażenia archeolodzy zidentyfikowali pięć wykonanych z dębu trumien, w których znajdowały się szkielety. Umieszczony w miejscu pochówku mebel również został wykonany z wysokiej jakości drewna dębowego, z rzeźbionymi nogami i przegubami, które zostały połączone za pomocą drewnianych kołków. Badacze są jednak zdania, że przed umieszczeniem w grobowcu mężczyzny w wieku 20-30 lat, łóżko zostało rozebrane, a następnie ponownie złożone.

Wiele nagrobków pochodzących z czasów Imperium Rzymskiego zawierają wygrawerowane wizerunki zmarłych, którzy siedzą lub leżą na kanapach, często zajadając się przy tym smakołykami takimi jak winogrona i popijających wino, tak jak czynili to za życia. Wszystko to wskazuje, iż Rzymanie wierzyli, że łóżko może okazać się cennym przedmiotem również dla zmarłych w zaświatach, gdyż byli przekonani, że i oni będą ich potrzebować w następnym życiu. To co archeolodzy określają jako łóżko pogrzebowe najprawdopodobniej służyło również za swego rodzaju nosze za pomocą, których zmarły był przenoszony do grobu.

Dębowe łóżko grobowe i trumna zostały znalezione wraz z rzeczami osobistymi zmarłego, takimi jak szklane koraliki, fiolki oraz zdobiona lampa – wszystkie te przedmioty są datowane na lata 48-80 n.e., co oznaczałoby, iż odkryte miejsce pochówku pochodzi z początkowego okresu rzymskiej obecności na terenie Brytanii. Archeolodzy zauważyli przy tym, iż zwykłe drewno niewątpliwie po upływie prawie 2 tys. lat uległoby rozkładowi, ale dębowe łóżko i trumna przetrwały ten długi okres czasu dzięki podziemnej londyńskiej rzece Fleet i jej błotom.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się