Samolot kosmiczny Dream Chaser – przygotowania do pierwszej misji
Zbudowany przez firmę Sierra Space, bezzałogowy samolot kosmiczny Dream Chaser, przybył do Kennedy Space Center NASA na Florydzie przed swoim pierwszym lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Powstał on w ramach wysiłków NASA na rzecz rozszerzenia komercyjnych dostaw na niską orbitę okołoziemską
Jak tłumaczą inżynierowie NASA, samolot kosmiczny Dream Chaser, nazwany Tenacity, przybył do Kennedy Space Center 18 maja w kontenerze transportowym z ośrodka NASA Neil Armstrong Test Facility w Sandusky w stanie Ohio i dołączył do towarzyszącego mu modułu ładunkowego Shooting Star, który przybył 11 maja.
Przed transportem pojazd i jego moduł ładunkowy przeszedł testy wibracyjne w najpotężniejszym systemie wytrząsania statkami kosmicznymi w kompleksie Space Environments Complex należącym do NASA, który wystawił statek na wibracje podobne do tych, których doświadczy podczas startu i ponownego wejścia w atmosferę ziemską. Po sprawdzeniu wpływu wibracji samolot kosmiczny wraz z modułem został przeniesiony do In-Space Propulsion Facility należącego do NASA i naukowcy wystawili go na działanie niskiego ciśnienia otoczenia i temperatur w zakresie od -100 do 150 stopni Celsjusza.
Po przybyciu do Kennedy Space Center, zespoły przeniosły Dream Chaser Tenacity do wysokiego pomieszczenia w Space Systems Processing Facility, gdzie zostanie on poddany ostatecznym testom i obróbce przed startem zaplanowanym jeszcze w tym roku.
Samolot kosmiczny wystartuje, jak wskazują naukowcy jeszcze w 2024 roku, na pokładzie rakiety ULA (United Launch Alliance) Vulcan z kompleksu Space Launch Complex-41 na Przylądku Canaveral i ma dostarczyć 3500 kilogramów ładunku do orbitującego laboratorium na ISS.
Pozostałe działania przed lotem w obejmują testy zakłóceń akustycznych i elektromagnetycznych oraz kompatybilności, zakończenie prac nad systemem ochrony termicznej samolotu kosmicznego oraz ostateczną integrację ładunku.
Dream Chaser to wynoszący samolot kosmiczny o wymiarach 9 metrów długości i 4.5 metra szerokości. Unikalna skrzydłowa konstrukcja, zdaniem inżynierów, pozwoli mu transportować ładunki na niską orbitę okołoziemską i z powrotem, zachowując zdolność do lądowania na pasie startowym w stylu promu kosmicznego NASA. 4.5 metrowy moduł Shooting Star może przewozić do 3 tysięcy kilogramów ładunku wewnętrznego i posiada trzy bezciśnieniowe zewnętrzne mocowania.
Częściowo wielokrotnego użytku system transportowy wykona co najmniej siedem misji towarowych na stację kosmiczną w ramach wysiłków agencji na rzecz rozszerzenia komercyjnych usług zaopatrzenia na niskiej orbicie okołoziemskiej. Przyszłe misje mogą trwać nawet 75 dni i dostarczyć do 5 tysięcy kilogramów ładunku.
Podczas gdy statek kosmiczny Dream Chaser jest wielokrotnego użytku i może zwrócić na Ziemię do 3 tysięcy kilogramów ładunku, moduł Shooting Star został zaprojektowany tak, aby można go było odrzucić i spalić podczas ponownego wejścia w atmosferę, co daje możliwość pozbycia się do 3800 kilogramów śmieci podczas każdej misji. Dream Chaser Tenacity jest pierwszym z planowanej floty samolotów kosmicznych Sierra Space.
Emil Gołoś