Pace
Fot. NASA

Satelita klimatyczny NASA Pace zbada oceany i atmosferę Ziemi

Najnowszy satelita klimatyczny NASA Pace został wystrzelony na orbitę ziemską, aby zbadać oceany i atmosferę w niespotykanych dotąd szczegółach.

SpaceX wystrzelił satelitę Pace w ramach misji o wartości 948 milionów dolarów, a rakieta Falcon została skierowana na południe, nad Atlantyk, aby osiągnąć orbitę polarną.

Satelita będzie orbitował na wysokości 676 kilometrów, przez co najmniej trzy lata, skupiając się na badaniu oceanów oraz ziemskiej atmosfery. Codziennie będzie skanować glob za pomocą dwóch instrumentów naukowych. Trzeci instrument będzie dokonywał comiesięcznych pomiarów.

„To będzie bezprecedensowy widok naszej rodzimej planety” – zaznacza Jeremy Werdell, jeden z autorów projektu.

Jak twierdzą naukowcy z NASA, obserwacje pomogą poprawić prognozy dotyczące huraganów i innych ekstremalnych warunków pogodowych, szczegółowo opisać zmiany zachodzące na Ziemi wraz ze wzrostem temperatury i lepiej przewidzieć, kiedy wystąpią szkodliwe zakwity glonów.

NASA posiada już na orbicie ponad dwadzieścia cztery satelity i instrumenty obserwujące Ziemię. Ale satelita Pace powinien zapewnić lepszy wgląd w to, jak aerozole atmosferyczne, takie jak zanieczyszczenia i pył wulkaniczny, oraz życie morskie, takie jak glony i plankton, wchodzą ze sobą w interakcje.

„Pace da nam lepszy wgląd do tego, co obserwują pozostałe satelity” mówi dyrektor NASA ds. nauki o Ziemi, Karen St. Germain.

Fot. NASA via AP

Pace to skrót od Plankton, Aerosol, Cloud, Ocean Ecosystem. Jest to najbardziej zaawansowana misja, jaką kiedykolwiek uruchomiono w celu badania biologii oceanów i ziemskiej atmosfery.

Według Werdella, obecne satelity badające Ziemię mają możliwość obserwacji w siedmiu lub ośmiu kolorach. Pace będzie mógł uchwycić naszą planetę w dwustu odcieniach, co pozwoli naukowcom lepiej zidentyfikować rodzaje glonów w morzu i rodzaje cząstek w powietrzu. Naukowcy spodziewają się rozpocząć zbieranie danych za miesiąc lub dwa po tym, jak satelita znajdzie się na orbicie.

NASA współpracuje z Indiami nad kolejnym zaawansowanym satelitą do obserwacji Ziemi, który ma zostać wystrzelony w 2024 roku. Nazwany Nisar, będzie wykorzystywał radar do pomiaru wpływu rosnących temperatur na lodowce i inne topniejące lodowe powierzchnie.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się