Satelita TESS odkrył nową egzoplanetę o bardzo krótkim okresie obiegu
Za pomocą należącego do NASA satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) astronomowie wykryli nową egzoplanetę o bardzo krótkim okresie obiegu. Obcy świat jest prawie dwa razy większy od Ziemi i okrąża swoją gwiazdę macierzystą w czasie krótszym niż jeden dzień.
Jak zaznaczają badacze, tej pory TESS zidentyfikował ponad 7 tysięcy kandydatów na egzoplanety (TESS Objects of Interest lub TOI), z których 417 zostało potwierdzonych. Od czasu uruchomienia w kwietniu 2018 roku, satelita przeprowadza badanie około 200 tysięcy najjaśniejszych gwiazd w pobliżu Słońca w celu poszukiwania tranzytujących egzoplanet – od małych, skalistych światów po gazowe olbrzymy.
Astronomowie z California Institute of Technology (Caltech) pod kierownictwem Ryana A. Rubenzahla potwierdzili istnienie kolejnej TOI monitorowanej przez TESS. Badacze twierdzą, że sygnał tranzytu zidentyfikowany na krzywej blasku gwiazdy znanej jako TOI-1347 ma charakter planetarny. Odkrycie zostało opisane w serwisie arXiv.
„Potwierdziliśmy istnienie i charakterystykę USP (ultra-short-period – o bardzo krótkim okresie obiegu) TOI-1347 b, planety o promieniu około 1,8 ziemskiego, na orbicie 0,85 dnia, która została wykryta za pomocą fotometrii z misji TESS” – tłumaczą naukowcy.
Jak zauważono w badaniu, TOI-1437 b ma promień około 1,8 promienia Ziemi i jest około 11,1 razy masywniejsza od naszej planety, co daje gęstość nasypową na poziomie 9,9 g/cm3. Planeta potrzebuje około 20 godzin i 20 minut, aby okrążyć gwiazdę macierzystą. Astronomowie szacują, że TOI-1437 b ma temperaturę równowagi około 1126 stopni Celsjusza, ponieważ krąży wokół swojego gospodarza w odległości około 4,43 promienia Słońca od niego.
Naukowcy zauważyli, że TOI-1437 b ma najprawdopodobniej skład podobny do Ziemi i jest jak dotąd najbardziej masywną USP spośród tych o promieniach mniejszych niż 2,0 promienie Ziemi. Wyniki sugerują również, że planeta ma atmosferę o wysokiej średniej masie cząsteczkowej. Wymaga to jednak dalszego potwierdzenia, na przykład przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST).
Gwiazda-gospodarz TOI-1437 (znana również jako TIC 229747848), jest późną gwiazdą typu G wykazująca silną zmienność. Jej promień wynosi około 0,83 promienia słonecznego, a masę zmierzono na 0,91 masy Słońca. Szacuje się, że gwiazda ma około 1,4 miliarda lat, a jej efektywna temperatura wynosi ponad 5146 stopni Celsjusza.
Emil Gołoś