Split

Sensacyjne odkrycie pod muzeum w Chorwacji. Odkopano duże rzymskie łaźnie 

W ramach prac renowacyjnych prowadzonych na terenie Muzeum Miejskiego w mieście Split, będącego jednym z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych muzeów w Chorwacji, archeolodzy dokonali sensacyjnego znaleziska. Podczas rekonstrukcji parteru i instalacji windy w Pałacu Dominika Papalicia, którego to muzeum stanowi część, zostały odkryte duże rzymskie łaźnie i mozaiki. 

W położonym w centrum adriatyckiego wybrzeża Chorwacji mieście Split badacze odkryli niezwykłe zabytki, które pochodzą z czasów Imperium Rzymskiego. Trwające prace stanowią część europejskiego projektu „Pałac Życia, Miasto Zmian”. W jego ramach na terenie stolicy Dalmacji zostało odsłonięte niedostępne wcześniej cenne stanowisko archeologiczne, którego znaczną część stanowią pozostałości starożytnego rzymskiego Pałacu Dioklecjana, który został wybudowany na przełomie III i IV wieku n.e. Na etapie planowania rekonstrukcji dawnego renesansowego Pałacu Rodziny Papalić, który został wybudowany w XVI wieku, naukowcy spodziewali się drobnych odkryć archeologicznych i wiążących się z nimi badań, ale niemal od razu po rozpoczęciu prac renowacyjnych doszło do sensacyjnego odkrycia. 

Jak informuje portal „Total Croatia News”, w dawnej recepcji Muzeum Miejskiego w Splicie, została odkryta struktura starożytnej podłogi, która była wzbogacona o system ogrzewanie podłogowego. Oprócz tego archeolodzy znaleźli praetorium oraz konstrukcję pieca. Głębsze wykopaliska prowadzone w południowym oraz centralnym pomieszczeniu ujawniły także rzymskie mozaiki oraz ściany wraz z basenem i prasą do tłoczenia oleju i winogron. Z kolei w północnej części struktury obok schodów został odkryty drugi basen z mozaikową podłogą, poinformował kierownik zespołu archeologicznego Nebojša Cingeli. Naukowiec wyjaśnił, że odkrycia dokonane pod Pałacem Rodziny Papalić są związane z wodą, ponieważ odkopano baseny i cysterny, zatem jak dowodzi łatwo jest wywnioskować, „że w północnej części Pałacu Dioklecjana znajdowały się również łaźnie termalne”.

Najnowsze odkrycia stanowią zaskoczenie zarazem dla archeologów, jak i historyków, gdyż do tej pory zakładano, iż w północnej części Pałacu Dioklecjana mieściły się koszary i tereny szkoleniowe, które były przeznaczone dla osobistej straży cesarza Dioklecjana. Zgodnie z oczekiwaniami badaczy, dokonane w ostatnim czasie, jak i przyszłe, znaleziska, pozwolą dokładnie dowiedzieć się jak wyglądała ta część antycznego rzymskiego budynku. „Fakt, że wszystkie warstwy wcześniejszych budynków, które kiedyś tworzyły miasto, są widoczne w Muzeum Miejskim w Splicie, zapewniają temu muzeum dodatkową wartość, która jest wyjątkowo rzadka. Pierwsze warstwy zabudowy pochodzą z czasów starożytnych, a następnie obejmują średniowiecze (wraz z budynkami w stylu romańskim, gotyckim), renesans, a w końcu XIX i XX wiek” – powiedziała dyrektor Muzeum Miejskiego w Splicie, Vesna Bulić Baketić.

W przyszłości planowane jest udostępnienie odkrytych starożytnych pomieszczeń do zwiedzania odwiedzającym. Jednak nim to nastąpi konieczne jest wzmocnienie ścian, jak i zabezpieczenie samej konstrukcji. Architekci zaprojektują również specjalną podstawę, która umożliwi poruszanie się nad otwartym stanowiskiem archeologicznym i podziwianiem go z góry, informuje portal „Arkeonews„.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się