Skarb z Villeny
Fot. Wikimedia

Skarb z Villeny został wykonany z meteorytu sprzed miliona lat

Naukowcy przeprowadzili dokładną analizę egzemplarzy niezwykłej kolekcji przedmiotów z epoki brązu, znanej jako skarb z Villeny, który został odkryty ponad 60 lat temu w Hiszpanii. Ich badania wykazały, że część z przedmiotów została wykonana z meteorytowego żelaza, które najprawdopodobniej pochodziło z meteorytu Mundrabilla, który uderzył w Ziemię około milion lat temu.

Skarb z Villeny jest jednym z najważniejszych przykładów prehistorycznych wyrobów ze złota, które zostały wykonane w okresie epoki brązu, jakie kiedykolwiek zostały odkryte na Półwyspie Iberyjskim. W jego skład wchodzi kilkadziesiąt przedmiotów, z których najwięcej –  około 59, w tym 27 bransoletek, 3  butelki  i 11 misek – zostało wykonanych ze złota. Oprócz  tego w skład tej kolekcji wchodzą srebrne i żelazne, a nawet bursztynowe elementy. „Tesoro de Villena”, jak nazywają ten niezwykły skarb Hiszpanie, został odkryty w 1963 r. przez archeologa José Maríę Solera Garcíę w miejscowości Villena we wschodniej Hiszpanii, informuje portal „Arkeonews„.

Już 60 lat temu znalezisko to wywołało wielką debatę naukową, która objęła nie tylko środowiska archeologów w Hiszpanii, ale także we Francji, Niemczech, czy Stanach Zjednoczonych. Badaczy w szczególności zastanawiał brak związku skarbu z okolicznymi stanowiskami archeologicznymi. Jedyne podobieństwa do skarbu z Villeny wykazywał skarb z Cabezo Redondo. Nie tylko również pochodzi on z epoki brązu i został odkryty na terenie Villeny, ale zawiera także kilka złotych przedmiotów – chociaż zdecydowana większość jego zawartości, na którą składa się 35 artefaktów, została wykonana z innych materiałów.  

Naukowcy, którzy w ostatnim czasie szczegółowo zagłębili się w pochodzenie i samą strukturę obiektów stanowiących część skarbu z Villeny, doszli do nieoczekiwanych wniosków. Okazało się, że część z  prehistorycznych reliktów została wykonana z materiału pozaziemskiego, a dokładnie meteorytowego żelaza. Do dokonania tego zaskakującego odkrycia przyczyniło się badanie międzynarodowego zespołu naukowców, składającego się z badaczy z hiszpańskiego Narodowego Muzeum Archeologicznego w Madrycie i Instytutu Historycznego Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC) oraz saudyjskiego Urzędu Rozwoju Bramy Diriyah. Specjaliści przeanalizowali zawartości metali w znalezionych kawałkach żelaza, a następnie zidentyfikowali w nich pozaziemski materiał. Okazało się, że elementy, które początkowo wydawały się zwyczajnymi żelaznymi wyrobami zostały wykonane z meteorytu.

Wchodzące w skład skarbu z Villeny żelazne artefakty są najstarszymi i jedynymi takimi znanymi obiektami z Półwyspu Iberyjskiego, które zostały wykonane z żelaza meteorytowego. Jak dowodzą eksperci, odkrycie to rzuca nowe światło na praktyki metalurgiczne późnej epoki brązu i jednocześnie pokazuje, w jaki sposób prehistoryczne iberyjskie społeczności się rozwijały dzięki nowym technologiom. W rezultacie artefakty te są nie tylko skarbami historycznymi, ale stanowią również okno w przeszłość, umożliwiające szersze spojrzenie w rozwój nowych technologii i ewolucję społeczną kultur żyjących w okresie epoki brązu. Najnowsze badania umożliwiły również dokładniejsze oszacowanie wieku skarbu z Villeny, który powstał pomiędzy 1400 a 1200 r. p.n.e.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się