OSIRIS-REx
Fot. NASA/Goddard/University of Arizona

Sonda OSIRIS-REx dostarczyła próbkę materiału z asteroidy Bennu

Sonda kosmiczna NASA OSIRIS-REx dostarczyła 121,6 gramów materiału z asteroidy Bennu. Jest to największa próbka asteroidy jaką kiedykolwiek zebrano w kosmosie i ponad dwukrotnie większa niż planowano pobrać.

Badacze potrzebowali co najmniej 60 gramów materiału, aby osiągnąć cele naukowe misji, a ilość ta została przekroczona jeszcze przed całkowitym otwarciem specjalnej głowicy Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism (TAGSAM). W październiku 2023 r. procesory przetwarzania skonstruowane dział Astromaterials Research and Exploration Science (ARES) w Johnson Space Center NASA w Houston były w stanie zebrać małe skały i pył z wnętrza dużego kanistra, w którym znajdowała się głowica TAGSAM, a także z wnętrza samej głowicy przez mylarową (przezroczysta, giętka folia poliestrowa na bazie politereftalanu) klapkę głowicy.

Demontaż głowicy TAGSAM został wstrzymany przez badaczy na Ziemi pod koniec października 2023 r., kiedy naukowcy z NASA napotkali na dwa elementy mocujące, które zatrzasnęly się i uniemożliwiły im ukończenie procesu w celu pozyskania ostatecznej próbki asteroidy Bennu zamkniętej w środku.

Po zaprojektowaniu, wyprodukowaniu i przetestowaniu nowych narzędzi, inżynierowie ARES z powodzeniem usunęli łączniki w styczniu 2024 roku i zakończyli demontaż głowicy TAGSAM. Pozyskana z asteroidy Bennu próbka została odsłonięta i ostrożnie przelana do pojemników w kształcie klina. Zebrano z niej 51,2 grama materiału. W połączeniu z wcześniej uzyskanymi 70,3 gramami i dodatkowymi cząstkami zebranymi poza wlewem, masa całkowita próbki Bennu wynosi 121,6 gramów. NASA zachowa co najmniej 70 procent materiału pobranego z asteroidy w Johnson Space Center w Houston do dalszych badań naukowców na całym świecie, w tym przyszłych pokoleń.

Materiał z Bennu znajdujący się w siedzibie NASA zostanie umieszczony w specjalnych pojemnikach i przekazany do badań naukowcom. W ramach misji OSIRIS-REx, zespół składający z ponad 200 naukowców będzie badać właściwości regolitu, w tym naukowcy z wielu innych amerykańskich instytucji, oraz partnerzy NASA tacy jak JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) i CSA (Canadian Space Agency).

Jeszcze wiosną 2024 roku zespół naukowców z NASA opublikuje katalog próbek pozyskanych za pomocą OSIRIS-REx, który udostępni pozyskany z asteroid material na żądanie globalnej społeczności naukowej.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się