śpiew ptaków

Śpiew ptaków generowany przez sztuczną inteligencję pomoże chronić przyrodę

Różnorodność biologiczna na świecie wciąż spada, ale naukowcy z Uniwersytetu Moncton, próbują temu przeciwdziałać za pomocą sztucznej inteligencji. Opracowany przez nich program generuje śpiew ptaków, który ma pomóc w ochronie przyrody.

Przez lata ekolodzy próbowali identyfikować melodie rzadkich ptaków. Przeszkadzał im w tym niedostatek ilość zapisów dźwiękowych tych zwierząt. ECOGEN, pionierski system sztucznej inteligencji próbuje sprostać temu zadaniu. Robi to tworząc realistyczne ptasie „piosenki”, wykorzystując do tego bardziej zróżnicowany pejzaż akustyczny, który ma kluczowe znaczenie dla precyzyjnego rozpoznawania gatunków. Jest to połączenie technologii i ekologii, które ma służyć w ochronie ptasiego życia.

Działanie ECOGEN nie skupia się jedynie na ptakach. Dr Nicolas Lecomte, badacz stojący na czele tego projektu, przewiduje, że jego technologia będzie rozbrzmiewać w dźwiękach różnych gatunków – od ssaków po płazy. Oznacza to, że ECOGEN jest wieloaspektowym instrumentem dla poszerzenia wiedzy o wszystkich zwierzętach.

Ważnym elementem projektu ECOGEN jest badanie gatunku miodowca. Ptaka, który znajduje się na krawędzi wymarcia, przez co dźwięki, które wydają prawie nie obecne w naturze. Narzędzie to może być głosem, który poprowadzi te i inne zagrożone gatunki w kierunku odnowienie populacji.

Aplikacja wyróżnia się swoim uniwersalnym i prostym rozwiązaniem – jest ogólnodostępna i ma niskie wymagania sprzętowe, dzięki czemu jest globalnie dostępnym instrumentem dla badaczy przyrody. Program ułatwia monitorowanie zagrożonych gatunków, umożliwiając badaczom wykorzystanie rozwiązań sztucznej inteligencji w dążeniu do ochrony przyrody.

ECOGEN przekłada prawdziwe śpiewy ptaków na spektogramy, które są wizualną reprezentacją spektrum częstotliwości dźwięku lub innego rodzaju sygnałem, pokazującą one w jaki sposób śpiewy zmieniają się w czasie, można porównać je do partytur muzycznych. Następnie komponuje on nowe, generowane przez sztuczną inteligencję utwory na podstawie prawdziwych śpiewów. To nie tylko wzmacnia zbiór danych o obserwowanych gatunkach, które nie posiadają szerokiej gamy nagrań w zbiorze. Badania pokazują, że wdrożenie tego programu do użytku poprawiło o 12% dokładność klasyfikacji śpiewów ptaków.

Pojawienie się ECOGEN staje się znaczącym krokiem w dziedzinie monitorowania i ochrony środowiska. Łącząc technologię z naturą. Śpiew ptaków generowany przez sztuczną inteligencję pozwoli badać i chronić bioróżnorodność naszej planety.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się