super-ziemia

Super-Ziemia o bardzo krótkim okresie obiegu odkryta przez astronomów

Korzystając z należącego do NASA satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), astronomowie odkryli nową egzoplanetę o bardzo krótkim okresie obiegu. Super-Ziemia, została oznaczona jako Wolf 327 b, jest nieco większa i około 2,5 razy masywniejsza niż nasza planeta.

Do tej pory TESS zidentyfikował ponad siedem tysięcy potencjalnych egzoplanet (TESS Objects of Interest zwanych również TOI), 415 z nich zostało potwierdzonych. Od momentu wystrzelenia, sonda kosmiczna przeprowadza badanie około 200 tysięcy najjaśniejszych gwiazd w pobliżu Słońca w celu poszukiwania tranzytujących egzoplanet.

Astronomowie pod kierownictwem Felipe Murgasa z Uniwersytetu La Laguna w Hiszpanii odkryli kolejny TOI monitorowany przez TESS. Zgodnie z badaniami opublikowanymi w serwisie arXiv, sygnał tranzytu został zidentyfikowany na krzywej blasku Wolfa 327 – pobliskiej gwiazdy karłowatej typu M. Planetarna natura tego sygnału została potwierdzona przez dalszą fotometrię, obrazowanie w wysokiej rozdzielczości i pomiary prędkości radialnych (RV).

„Wykrycie tranzytu zostało przeprowadzone przez misję NASA TESS, a obserwacje naziemne potwierdziły, że zdarzenia tranzytowe występują na gwieździe Wolf 327. Dalsze pomiary RV wykonane za pomocą spektrografu CARMENES pozwoliły nam ustalić masę kandydata i potwierdzić jego planetarną naturę” – tłumaczą naukowcy.

Promień Wolf 327 b wynosi 1,24 ziemskiego, a jego masa została zmierzona jako 2,53 masy naszej planety, co daje gęstość nasypową na poziomie 7,24 g/cm3. Planeta krąży wokół swojej gwiazdy macierzystej co 13,7 godziny w odległości około 0,01 AU (jednostki astronomicznej) od niej, a jej temperaturę równowagi szacuje się na ponad 700 stopni Celsjusza. Dlatego Wolf 327 b został sklasyfikowany przez badaczy jako super-Ziemia o ultrakrótkim okresie obiegu (USP).

Astronomowie twierdzą, że Wolf 327 b jest planetą skalistą o składzie wewnętrznym podobnym do Merkurego. Zakładają, że ta super-Ziemia ma w swoim wnętrzu żelazne jądro otoczone niewielką warstwą płaszcza i posiada znikomą atmosferę wodorowo-helową.

Gwiazda macierzysta planety – Wolf 327, jest karłem typu widmowego M2.5 V, liczącym sobie 4,1 miliarda lat, znajdującym się w odległości około 93 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazda ma zaledwie 40 proc. wielkości i masy Słońca, efektywną temperaturę ponad 3500 stopni Celsjusza i metaliczność szacowaną na około -0,17 dex.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się