sygnały radiowe

Sygnały radiowe odkrywają tajemnice galaktyk

Czarne dziury, kosmiczne giganty są największymi emiterami fal radiowych we wszechświecie, były one centralnym punktem badania prowadzonego przez profesora nadzwyczajnego Michaela Browna ze Szkoły Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie Monash. Sygnały radiowe pomagają zgłębiać tajemnice Wszechświata.

Naukowcy zagłębili się w tajemnice – jakie sygnały radiowe są emitowane przez najbardziej masywne czarne dziury – wykorzystując najnowocześniejszy instrument Australian Square Kilometer Array Pathfinder (ASKAP).

Poszukując odpowiedzi na pytanie, czy fale radiowe są konsekwentnie emitowane przez najbardziej masywne czarne dziury, astronomowie zmierzyli te, które dotarły do nas ze strony największych galaktyk. W tym celu wykorzystano Rapid ASKAP Continuum Survey (RACS). Profesor Brown stwierdził, że ASKAP był w stanie badać rozległe obszary nieba i był bardziej czuły niż poprzednie porównywalne badania radiowe Wszechświata. Badanie zatytułowane „Radio continuum from the most massive early-type galaxies detected with ASKAP RACS” zostało opublikowane w czasopiśmie Publications of the Astronomical Society of Australia.

Formowanie się nowych gwiazd w galaktykach może również wytwarzać fale radiowe, dlatego zespół badawczy skupił się na galaktykach z minimalną lub zerową formacją gwiazd. Spośród 587 zbadanych pobliskich galaktyk, 40 największych z nich emitowało fale radiowe.

„Chociaż możliwe jest, że w tych galaktykach powstają nieliczne gwiazdy, to czarne dziury wydają się najbardziej prawdopodobną przyczyną tego, co widzimy” – powiedział profesor Brown.

Badanie ujawniło również różnice w emisji fal radiowych wśród największych galaktyk, przy czym niektóre okazały się znacznie silniejsze niż inne. Na przykład galaktyka ESO 137-G 6 wykazywała jasność radiową około 10 tys. razy większą niż galaktyka NGC 6876.

„Byliśmy w stanie naprawdę zagłębić się w te nowe dane, aby zacząć odkrywać różnice w tym, jak te galaktyki «świecą» na falach radiowych” – powiedziała Teagan Clarke, badaczka z Uniwersytetu Monash.

„Może to nam powiedzieć o ich centrach, czyli czarnych dziurach i o tym, jak zasilają one te masywne galaktyki. Dlaczego różne galaktyki emitują znacznie więcej fal radiowych niż inne, jest pewną zagadką. Widzimy jednak, że galaktyki będące silnymi źródłami fal radiowych wydają się obracać wolniej niż te emitujące ich niej”” – dodał profesor Brown.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się