Langham
Fot. ANDREW WILLIAMS/NORFOLK COUNTY COUNCIL

Tajemniczy artefakt z Langham. Archeolodzy próbują poznać jego funkcje  

W położonej we Wschodniej Anglii w hrabstwie Norfolk wsi Langham archeolodzy-amatorzy odkopali tajemniczy anglosaski artefakt, który pochodzi sprzed około 1200 lat. Duże zdumienie wśród ekspertów wywołało jego kunsztowne i bogate wykonanie do których potrzebna była mistrzowska wiedza z zakresu rzemiosła artystycznego. Archeolodzy nie są w stanie jednak określić jakie było zastosowanie tego przedmiotu.

Pozłacany srebrny artefakt, który został odkryty w Langham, jest datowany na końcówkę VIII lub początek IX wieku. Jak twierdzą eksperci, przedmiot ten jest dowodem wyrafinowania dawnego wczesnośredniowiecznego rzemiosła, ale skrywa również tajemnicę, która dla badaczy wciąż pozostaje nierozwiązana. Archeolodzy nie są w stanie określić dokładnej funkcji tego wiekowego reliktu – są jedynie pewni tego, iż do jego wykonania potrzebne były kunsztowne zdolności.  Liczący niespełna dwa centymetry wyrafinowany przedmiot został odnaleziony przez grupę archeologów-amatorów z Norfolk, którzy przeczesywali obszar wioski Langham. Na obiekcie znajdują się złożone spiralne wzory oraz spoglądające do tyłu zwierzę, którym najpewniej jest koń, informuje portal „Arkeonews”.

Anglosaski relikt wyróżnia się również ogólnym skrupulatnym wykonaniem z płaską, kolistą  górą oraz krótkimi, prostymi bokami, które powodują, iż przedmiot ten przypomina z kształtu płytki, wydrążony cylinder. Motyw zgodnie z którym został przygotowany ten obiekt uderzająco przypomina wzory, które można odnaleźć w pochodzącej z IX wieku Księgi z Kells, czy powstałym na początku VIII wieku Ewangeliarzu z Lindisfarne. Odkryty artefakt został wykonany przy pomocy wyrafinowanej techniki znanej jako złocenie, w której rtęć zostaje zmieszana ze sproszkowanym złotem, co miało na celu uwydatnienie jego walorów estetycznych.

Zdaniem historyk Helen Geake fakt ten podkreśla wysoki poziom rzemiosła tego okresu w Anglii. Jak stwierdziła w wywiadzie przeprowadzonym przez BBC: „Artefakt ten został wykonany przez kogoś kto miał naprawdę dobre oko do piękna. Chociaż jest to naprawdę mały przedmiot, to został wykonany z taką starannością jakby jego twórca pracował nad wydaniem Biblii lub biżuterią”. Zgodnie z przypuszczeniami badaczy relikt został wytworzony przy użyciu złota i rtęci importowanych z Hiszpanii. Chociaż zarazem umiejętności jak i koszty wyprodukowania jego wyprodukowania wskazują, iż obiekt ten był równie ważny co biżuteria osobista i ozdoby dodawane do świętych tekstów, to eksperci dalej nie znają dokładnej funkcji tego artefaktu.

Niektórzy badacze, tacy jak Helen Geake, przypuszczają, iż przedmiot ten mógł służyć jako ozdobna część laski, której pozostała część uległa rozkładowi na przestrzeni wieków. Zdaniem innych specjalistów, mógł on pełnić rolę symbolu władzy lub był związany z praktykami religijnymi. Historycy i archeolodzy próbujący rozwikłać zagadkę reliktu z Langham podkreślają, iż pomimo braku pewności na temat tego do czego był przeznaczony odkryty przedmiot, to i tak wzbogaca on wiedzę historyczną na temat rzemiosła artystycznego we wczesnośredniowiecznej Anglii. Szczególny entuzjazm naukowców wzbudziła zaskakująca kreatywność oraz rozwinięte umiejętności techniczne nieznanego autora tego dzieła. Zainteresowanie nabyciem tego niezwykłego przedmiotu do swojej kolekcji wyraziło muzeum Zamku w Norwich.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się