galaktyki
Fot. NASA

I oto poznaliśmy zdjęcia galaktyki odległej o 85 milionów lat świetlnych od Ziemi

Zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a NASA przedstawia NGC 2814, nieregularną galaktykę znajdującą się około 85 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Na zdjęciu, które udało się zarejestrować za pomocą zaawansowanej kamery Hubble’a skierowanej w głąb Wszechświata, widoczna jest galaktyka, która wydaje się być dość odizolowana. Wizualnie przypomina luźne pociągnięcie jasnej farby na ciemnym tle. Jednak wygląd może być mylący.

Fot. NASA

NGC 2814 ma w rzeczywistości trzech bliskich (w kategoriach astronomicznych) galaktycznych sąsiadów, niewidocznych również na pozyskanym zdjęciu. Są to galaktyka spiralna, znana jako NGC 2820, galaktyka nieregularna o nazwie IC 2458 oraz galaktyka spiralna o nazwie NGC 2805. Łącznie te cztery galaktyki tworzą grupę galaktyk znaną jako Holmberg 124. Te kosmiczne struktury są przez naukowców określane jako grupa „galaktyk późnego typu” – jak podaje NASA.

Terminologia „późnego typu” odnosi się do galaktyk spiralnych i nieregularnych, podczas gdy „wczesny typ” odnosi się do galaktyk eliptycznych. Ta niekiedy niezrozumiała terminologia doprowadziła do powszechnego nieporozumienia w społeczności astronomicznej. Wciąż dość powszechnie uważa się, że Edwin Hubble błędnie sądził, że galaktyki eliptyczne były ewolucyjnymi prekursorami galaktyk spiralnych i nieregularnych, i dlatego właśnie galaktyki eliptyczne są klasyfikowane jako galaktyki wczesnego typu, a spiralne i nieregularne jako galaktyki późnego typu.

To błędne przekonanie wynika z zastosowania kamertonu Hubble’a w klasyfikacji galaktyk, który wizualnie pokazuje typy galaktyk przechodzące od eliptycznych do spiralnych, w sekwencji, którą można łatwo zinterpretować jako ewolucję czasową. W rzeczywistości jednak Hubble zaadoptował terminy „wczesny typ” i „późny typ” ze znacznie starszej terminologii astronomicznej dotyczącej klasyfikacji gwiazd i nie miał na myśli stwierdzenia, że galaktyki eliptyczne były dosłownie ewolucyjnymi prekursorami galaktyk spiralnych i nieregularnych. W rzeczywistości, w artykule z 1927 roku wyraźnie stwierdził, że „nomenklatura … [wczesna i późna] … odnosi się do pozycji w sekwencji, a konotacje czasowe są dokonywane na własne ryzyko”.

Fot. NASA

Pomimo tego, że sam Hubble był dość stanowczy w tym temacie, nieporozumienie utrzymuje się prawie sto lat później i być może stanowi pouczający przykład tego, dlaczego pomocne jest klasyfikowanie rzeczy za pomocą łatwej do zinterpretowania terminologii od samego początku.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się