Teleskop Hubble'a

Teleskop Hubble’a zmierzył rozmiar najbliższej tranzytującej planety wielkości Ziemi

Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble’a zmierzył rozmiar najbliższej egzoplanety wielkości Ziemi, która przechodzi przez sąsiednią gwiazdę. Tranzyt ten otwiera drzwi do dalszych badań, takich jak zbadanie atmosfery tego skalistego świata.

Niewielka planeta, LTT 1445Ac, została po raz pierwszy odkryta przez NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) w 2022 roku. Jednak geometria płaszczyzny orbity planety względem jej gwiazdy widziana z Ziemi była niepewna, ponieważ TESS nie ma wymaganej rozdzielczości optycznej. Oznacza to, że wykryta planeta mogła być tak zwanym tranzytem pastwiskowym, w którym planeta przecina jedynie niewielką część dysku gwiazdy macierzystej. Dałoby to niedokładną dolną granicę średnicy planety.

„Istniała szansa, że ten układ ma pechową geometrię, a jeśli tak, to nie zmierzylibyśmy właściwego rozmiaru planety. Ale Teleskop Hubble’a umożliwił nam zmierzenie średnicy tego globu” – mówi Emily Pass z Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian w Cambridge, Massachusetts, gówna autorka badania opublikowanego w The Astronomical Journal.

Teleskop Hubble’a potwierdził, że planeta wykonuje normalny tranzyt przez dysk gwiazdy, uzyskując rzeczywisty rozmiar globu wynoszący zaledwie 1,07 średnicy Ziemi. Oznacza to, że planeta jest skalistym światem, podobnie jak Ziemia, z mniej więcej taką samą grawitacją powierzchniową. Ale przy temperaturze powierzchni wynoszącej ponad 250 stopni Celsjusza, jest zbyt gorąco dla życia, jakie znamy.

Planeta krąży wokół gwiazdy LTT 1445A, która jest częścią potrójnego układu składającego się czerwonych karłów, znajdującego się w odległości 22 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Eridanus. Gwiazda posiada dwie inne zaobserwowane planety w swoim układzie, które są większe niż LTT 1445Ac. Para dwóch innych gwiazd karłowatych, LTT 1445B i C, znajduje się około 3 miliardy kilometrów od LTT 1445A, również zostały dostrzeżone przez Teleskop Hubble’a.

„Planety tranzytujące są ekscytujące, ponieważ możemy scharakteryzować ich atmosfery za pomocą spektroskopii, nie tylko za pomocą Hubble’a, ale także Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Nasz pomiar jest ważny, ponieważ mówi nam, że jest to prawdopodobnie bardzo bliska planeta ziemska. Z niecierpliwością czekamy na kolejne obserwacje, które pozwolą nam lepiej zrozumieć różnorodność planet w innych systemach gwiezdnych” – podsumowuje Pass.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się