MeerKAT

Teleskop MeerKAT pomógł odkryć 49 nowych galaktyk

Astronomowie odkryli 49 nowych galaktyk bogatych w gaz za pomocą radioteleskopu MeerKAT w RPA. Udało się tego dokonać w mniej niż 3 godziny.

Dr Marcin Głowacki z Curtin University, należącego do International Center for Radio Astronomy Research (ICRAR) w Zachodniej Australii, kierował badaniami, których celem było zbadanie gazu gwiazdotwórczego w pojedynczej galaktyce radiowej. Chociaż zespół astronomów nie znalazł żadnego gazu gwiazdotwórczego w obserwowanym skupisku gwiazd, to dzięki analizie uzyskanych danych odkryto inne galaktyki.

Jak zaznaczają naukowcy, w sumie wykryto gaz w 49 galaktykach. Co ich zdaniem dowodzi tego jak fantastycznym instrumentem do odkrywania gazu gwiazdotwórczego w galaktykach jest MeerKAT. Co zaskakujące obserwacje trwały mniej niż trzy godziny, umożliwiło to wykorzystanie IDIA (Inter-University Institute for Data Intensive Astronomy – partnerstwo trzech południowoafrykańskich uniwersytetów: University of Cape Town, University of the Western Cape and University of Pretoria). Badanie zostało opublikowane w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

„Nie spodziewaliśmy się znaleźć prawie 50 nowych galaktyk w tak krótkim czasie. Dzięki wdrożeniu różnych technik wyszukiwania galaktyk, które są wykorzystywane w innych badaniach MeerKAT, byliśmy w stanie wykryć wszystkie te obiekty kosmiczne i poznać ich zawartość gazu” – zaznacza dr Głowacki.

Nowe galaktyki zostały nieformalnie nazwane 49ers. Astronomowie uważają, że stanowią niezwykle cenne laboratoria to lepszego poznawania tych struktur. Wiele galaktyk znajduje się blisko siebie, tworząc grupy galaktyk, z kilkoma zidentyfikowanymi podczas jednej obserwacji. Trzy galaktyki są bezpośrednio połączone gazem.

„Trzy z nich są szczególnie interesujące, ponieważ badając galaktyki na innych długościach fal świetlnych, odkryliśmy, że galaktyka centralna tworzy wiele gwiazd. Prawdopodobnie kradnie ona gaz ze swoich galaktyk towarzyszących, aby napędzać formowanie się gwiazd, co może doprowadzić do tego, że pozostałe dwie staną się nieaktywne” – zaznaczają badacze.

„To odkrycie podkreśla surową moc teleskopu MeerKAT jako instrumentu do obrazowania. Metody, które opracowaliśmy i wdrożyliśmy do badania 49ers, będą przydatne w dużych badaniach naukowych MeerKAT i mniejszych kampaniach obserwacyjnych, takich jak nasza” – mówi profesor Ed Elson z University of the Western Cape.

„Mamy nadzieję kontynuować nasze badania i wkrótce podzielić się jeszcze większą liczbą odkryć nowych galaktyk bogatych w gaz” – dodaje dr Głowacki.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się