MSP

Teleskop MeerKAT wykrył trzy nowe pulsary milisekundowe (MSP)

Korzystając z radioteleskopu MeerKAT w RPA, astronomowie wykryli trzy nowe pulsary milisekundowe (MSP) w gromadzie kulistej Messier 62 (NGC 6266).

Jak tłumaczą badacze, pulsary to silnie namagnesowane, rotujące gwiazdy neutronowe emitujące wiązkę promieniowania elektromagnetycznego. Najszybciej rotujące pulsary, o okresach rotacji poniżej 30 milisekund, znane są jako pulsary milisekundowe (MSP). Astronomowie zakładają, że powstają one w układach podwójnych, gdy początkowo bardziej masywny obiekt zamienia się w gwiazdę neutronową, która jest następnie rozpędzana w wyniku akrecji materii z gwiazdy wtórnej.

Astronomowie z University of Manchester, pod kierownictwem Laili Vleeschower zaobserwowali trzy nowe pulsary tego typu w gromadzie Messier 62 (NGC 6266), o której wiadomo, że zawiera siedem pulsarów binarnych. Odkrycia dokonano w ramach projektu TRAnsients and PUlsars with MeerKAT (TRAPUM). Odkrycie zostało opisane w serwisie arXiv.

„Korzystając z MeerKAT, odkryliśmy trzy nowe pulsary milisekundowe (MSP) w gromadzie kulistej M62: M62H, M62I i M62J” – podają naukowcy.

Trzy nowo odkryte MSP to układy podwójne. Astronomowie zaznaczają, że wszystkie z 10 pulsarów zidentyfikowanych w Messier 62 okazały się być układami podwójnymi. Według badaczy fakt, że w Messier 62 wykryto tylko pulsary podwójne jest zaskakujący, w przeciwieństwie do tego, co obserwuje się w innych znanych gromadach kulistych – gdzie częściej występują pojedyncze pulsary.

Jak zaznaczą astronomowie, M62H ma okres wirowania około 3,7 milisekundy. Jej towarzysz ma minimalną masę około 0,00236 masy Słońca (2,5 masy Jowisza), co czyni M62H układem podwójnym z najlżejszym znanym do tej pory towarzyszem w tej gromadzie. Okres orbitalny układu został zmierzony na 0,133 dnia.

M62I obraca się raz na około 3,3 milisekundy, a okres orbitalny obiektu wynosi około 0,51 dnia, a towarzysz pulsara ma minimalną masę 0,15 masy Słońca. Zebrane dane pozwoliły również astronomom na określenie charakterystycznego wieku M62I, który wyniósł co najmniej 278 milionów lat, oraz powierzchniowego pola magnetycznego, które szacuje się na mniej niż 795 milionów Gaussów (jednostka indukcji magnetycznej w układzie CGS).

Zdaniem naukowców, trzeci z pulsarów – M62J ma okres wirowania wynoszący 2,76 milisekundy. Naukowcy nie byli w stanie poznać innych właściwości obiektu.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się