I Zwicky 18
Fot. NASA

Teleskop Webba zbadał galaktykę karłowatą I Zwicky 18

Korzystając z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, astronomowie przeprowadzili obserwacje w bliskiej i średniej podczerwieni niezwykle ubogiej w metale niebieskiej zwartej galaktyki karłowatej znanej jako I Zwicky 18. Badanie dostarczyło szczegółowych informacji o populacji gwiazd w tej galaktyce.

Jak tłumaczą naukowcy, niebieskie kompaktowe karły (BCD) to galaktyki karłowate o niskiej jasności i niskiej zawartości metali, w których występują gwałtowne wybuchy gwiazdotwórcze. Charakteryzują się zwartym wyglądem optycznym i widmami przypominającymi region H II (obłok zjonizowanego gazu, głównie wodoru i plazmy o rozmiarach nawet kilkuset lat świetlnych, w których powstają gwiazdy), wynikającymi zdaniem badaczy, z wysoce skoncentrowanej aktywności wybuchów gwiazdowych.

I Zwicky 18 to jak twierdzą astronomowie, BCD znajdujący się około 59 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Ten niebieski kompaktowy karzeł jest zdaniem badaczy, jedną z galaktyk najbardziej ubogich w metale jaką udało się zaobserwować, ponieważ składa się prawie wyłącznie z wodoru i helu.

Poprzednie obserwacje wykazały, że w I Zwicky 18 trwa okres intensywnie zwiększonego tempa powstawania gwiazd (SFR) i nadal tworzą się tam gwiazdy III populacji – hipotetyczne, niezwykle masywne gwiazdy, ubogie w pierwiastki cięższe od helu, które, jak uważają astronomowie, powstawały we wczesnym Wszechświecie. Galaktyka ta jest postrzegana przez naukowców jako idealne laboratorium do badania młodych i rozwiniętych gwiazd w środowisku analogicznym do tego, panującym krótko po Wielkim Wybuchu.

Astronomowie z Space Telescope Science Institute (STScI) w Baltimore, pod kierownictwem Aleca S. Hirschauera postanowił dokładniej zbadać I Zwicky 18. Wykorzystali kamerę bliskiej podczerwieni (NIRCam) należącą do Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) i kamerę Mid-Infrared Camera (NIRCam) Instrument na podczerwień (MIRI) do badania zawartości gwiazd w tej galaktyce. Badanie zostało opisane w serwisie arXiv.

Obserwacje przeprowadzone przez badaczy doprowadziły do zidentyfikowania populacji ekstremalnie jasnych, niedawno powstałych, masywnych gwiazd w I Zwicky 18, zlokalizowanych głównie pomiędzy dwoma centralnymi płatami gwiazdotwórczymi galaktyki – komponentem północno-zachodnim (NW) i południowo-wschodnim (SE). Uzyskane zdjęcia przedstawiają także duże superpowłoki pyłu i zjonizowanego gazu powstałe w wyniku wcześniejszego formowania się gwiazd i aktywności supernowych.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się