TESS

TESS odkrył dwie egzoplanety wielkości Neptuna

Astronomowie za pomocą należącego do NASA satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) wykryli dwie nowe egzoplanety krążące wokół jasnej gwiazdy znanej jako TOI-5126. Obce światy mają rozmiary zbliżone do Neptuna.

Do tej pory TESS zidentyfikował prawie 7 tysięcy kandydatów na egzoplanety (TESS Objects of Interest lub TOI), z których 417 zostało potwierdzonych. Od momentu wystrzelenia w kwietniu 2018 r. sonda kosmiczna przeprowadza badanie około 200 tysięcy najjaśniejszych gwiazd w pobliżu Słońca w celu poszukiwania tranzytujących egzoplanet.

Astronomowie z University of Southern Queensland w Toowoomba w Australii pod kierownictwem Tylera R. Fairningtona potwierdzili kolejnych dwóch kandydatów na TOI monitorowanych przez TESS. Badacze wykryli sygnały tranzytowe w krzywej blasku TOI-5126 – jasnej gwiazdy karłowatej typu F obserwowanej przez TESS w okresie od listopada 2021 r. do lutego 2022 r. Planetarny charakter tych sygnałów został potwierdzony przez dalsze obserwacje, głównie przy użyciu należącego do ESA satelity CHaracterizing ExOplanets Satellite (CHEOPS). Odkrycie zostało opublikowane serwisie arXiv.

Naukowcy twierdzą, że egzoplaneta znajdująca się bliżej gwiazdy, oznaczona jako TOI-5126 b, ma promień około 4,74 promienia Ziemi, co oznacza, że jest o około 22 proc. większa od Neptuna. Glob okrąża gospodarza co 5,46 dnia, w odległości około 0,065 AU od niego. Temperatura równowagi TOI-5126 b została oszacowana na ponad 1 1450 stopni Celsjusza, przez co planeta została sklasyfikowana jako gorący super-Neptun.

Druga planeta zaobserwowana przez astronomów, TOI-5126 c, ma okres orbitalny około 17,9 dnia i jest oddzielona od gwiazdy macierzystej o około 0,144 AU. Badacze twierdzą, że ma promień 3,86 promienia Ziemi – jest prawie wielkości Neptuna. Planeta ma temperaturę równowagi 690 stopni Celsjusza i została sklasyfikowana jako ciepły Neptun.

Jak zaznaczają badacze, masy nowo odkrytych obcych światów nie zostały jeszcze określone. Jednak w oparciu o modele zależności masy od promienia, astronomowie szacują, że przewidywane masy TOI-5126 b i TOI-5126 c wynoszą odpowiednio 21 i 18 mas Ziemi.

Gwiazda-gospodarz TOI-5126 jest, jak twierdzą naukowcy, o około 24 proc. większa i bardziej masywna niż Słońce. Gwiazda znajduje się w odległości około 525 lat świetlnych od Ziemi i ma efektywną temperaturę ponad 5 870 stopni Celsjusza, a jej wiek szacuje się na 800 milionów lat.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się