TESS

TESS odkrywa dziewięć nowych gorących Jowiszów

Korzystając z należącego do NASA satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), astronomowie odkryli dziewięć nowych egzoplanet typu <<gorący Jowisz>>. Jeden z nowo wykrytych obcych światów jest prawie cztery razy masywniejszy od gazowego olbrzyma znajdującego się w Układzie Słonecznym.

TESS prowadzi badanie około 200 tysięcy najjaśniejszych gwiazd w pobliżu Słońca w celu poszukiwania tranzytujących egzoplanet – od małych, skalistych światów po gazowe olbrzymy. Do tej pory udało się zidentyfikować ponad 7 tysięcy kandydatów na egzoplanety (TESS Objects of Interest lub TOI), z których 415 zostało potwierdzonych jako obce planety.

Astronomowie pod kierownictwem Jacka Schulte z Michigan State University potwierdzili istnienie kolejnych dziewięciu planet monitorowanych przez TESS. Sygnały tranzytowe zostały wykryte w krzywych blasku dziewięciu odległych gwiazd. Planetarna natura tych sygnałów została później potwierdzona przez naziemne obserwacje obrazowe i spektroskopowe.

Nowo odkryte egzoplanety, oznaczone jako TOI-1855 b, TOI-2107 b, TOI-2368 b, TOI-3321 b, TOI-3894 b, TOI-3919 b, TOI-4153 b, TOI-5232 b i TOI-5301 b, są w większości podobnych rozmiarów do Jowisza, ale ich masy wahają się od 0,55 do 3,88 mas Jowisza. TOI-3919 b jest najmasywniejszą z nich, podczas gdy największą jest TOI-1855 b – o promieniu około 1,65 promienia gazowego olbrzyma z Układu Słonecznego.

Wszystkie nowo odkryte planety mają okresy orbitalne krótsze niż osiem dni, a ich temperatury równowagowe oszacowano na od 730 do 1500 stopni Celsjusza. Najgorętszą egzoplanetą spośród dziewięciu okazała się TOI-5232 b.

Właściwości tych pozasłonecznych światów pozwoliły badaczom sklasyfikować je jako gorące Jowisze. Takie planety mają cechy podobne do naszego gazowego olbrzyma, ale ich okresy orbitalne są krótsze niż 10 dni. Mają wysokie temperatury powierzchni, ponieważ krążą bardzo blisko swoich gwiazd macierzystych.

Jeśli chodzi o gwiazdy macierzyste nowo odkrytych egzoplanet, mają one promienie od 0,84 do 2,19 promienia Słońca, podczas gdy ich masy wynoszą od 0,9 do 1,57 masy naszej gwiazdy. Wiek dwóch najstarszych z nich szacuje się na około 8 miliardów lat. Gwiazdy znajdują się w odległości 576-1,985 lat świetlnych. Naukowcy podkreślili, że nowe odkrycia mogą pomóc nam poszerzyć naszą wiedzę na temat formowania się i ewolucji planet typu gorący Jowisz.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się