TOI-1685 b

TOI-1685 b – gorąca i skalista egzoplanetą typu super-Ziemia

Astronomowie przeprowadzili obserwacje pobliskiego obcego świata znanego jako TOI-1685 b. Badania wskazują, że jest to gorąca i skalista egzoplaneta o gęstości podobnej do Ziemi.

Jak tłumaczą naukowcy, „super-Ziemie” to planety masywniejsze od Ziemi, ale nieprzekraczające masy Neptuna. Chociaż termin ten odnosi się tylko do masy planety, jest on również używany przez astronomów do opisywania planet większych od naszej planety, ale mniejszych niż tak zwane „mini-Neptuny” (o promieniu od dwóch do czterech promieni Ziemi).

Odkryta w 2021 roku TOI-1685 b to, jak wskazują badacze, „super-Ziemia” o ultrakrótkim okresie obiegu (USP) krążąca wokół gwiazdy karłowatej typu M o masie i wielkości około połowy Słońca. Układ znajduje się w odległości około 122,5 lat świetlnych od Ziemi.

Poprzednie obserwacje wykazały, że TOI-1685 b okrąża swojego gospodarza co 16,5 godziny, jednak właściwości fizyczne tej planety pozostają niepewne. Niektóre badania sugerowały, że TOI-1685 b jest światem wodnym (z frakcją wody wynoszącą około 50 proc.) o około 70 proc. większym od Ziemi, inne dane wskazywały, że jest to planeta skalista o promieniu około 1,46 promienia Ziemi, pozbawiona jakiejkolwiek znaczącej ilości wody.

Aby wyjaśnić te rozbieżności w obserwacjach, astronomowie z California Institute of Technology (Caltech), pod kierownictwem Jennifer A. Burt, postanowili ponownie zbadać TOI-1685 b za pomocą należącego do NASA satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) i różnych naziemnych urządzeń obserwacyjnych. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv,

„Uwzględniliśmy tutaj udoskonaloną klasyfikację gwiazd ze szczególnym skupieniem na metaliczności gwiazdy-gospodarza, zaktualizowany pomiar promienia planety, który obejmuje dwa sektory danych TESS i wielokolorową fotometrię z różnych obiektów naziemnych, a także dokładniejszy pomiar masy dynamicznej z połączonego zestawu danych prędkości radialnych CARMENES, IRD i MAROON-X” – wyjaśniają naukowcy.

Nowe obserwacje, zdaniem astronomów wykazały, że TOI-1685 b ma promień około 1,47 promienia Ziemi i jest około trzy razy masywniejsza od naszej planety, co daje gęstość na poziomie 5,3 g/cm3. Oznacza to, że gęstość TOI-1685 b jest zaledwie o 4 proc. mniejsza niż gęstość nasypowa Ziemi.

Badacze podkreślają, że podobieństwo do gęstości Ziemi sugeruje, że TOI-1685 b jest również planetą skalistą z minimalnym wkładem objętościowym ze strony jakichkolwiek składników atmosfery wodorowej lub helowej. Naukowcy stwierdzili również, że TOI-1685 b ma wysoką temperaturę równowagi – około 800 stopni Celsjusza.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się