Tomasz Froelich

Kim jest Tomasz Froelich – Polak w AfD

Niemiecka prawica spodziewa się dobrego wyniku w nadchodzących wyborach we wschodnich landach: Turyngii, Saksonii, a później także w Brandenburgii. W polskich mediach aspirująca o miano głównej prawicowej siły w Niemczech Alternatywa dla Niemiec jest najczęściej przedstawiana jednostronnie, z czego zarzut rzekomego antypolskiego charakteru tego ugrupowania wybija się na pierwszy plan. W AfD działają jednak także Polacy, jak chociażby niemiecko-polski polityk i europarlamentarzysta Tomasz Froelich.

1 września w Turyngii i Saksonii odbędą się wybory do lokalnych parlamentów obydwu tych krajów związkowych Niemiec. Jak wynika z sondażu INSA (Instytutu ds. Nowych Odpowiedzi Społecznych) zarówno w jednym, jak i drugim landzie największym poparciem cieszy się Alternatywa dla Niemiec – w Saksonii może ona liczyć na 32 proc., a w Turyngii na 30 proc. Na drugim miejscu znajduje się CDU z odpowiednio 30 proc. oraz 21 proc.

Wzrastające w siłę AfD przyciąga coraz większą uwagę mediów nad Wisłą. Nie jest szeroko znana informacja, że wśród 50 tys. członków Alternatywy dla Niemiec są Polacy, tacy jak obecny europoseł tej formacji Tomasz Froelich.

Kim jest Tomasz Froelich?

Tomasz Froelich urodził się 15 października 1988 r. w Hamburgu. Dzieciństwo spędził zarazem w tym drugim największym mieście Niemiec, jak i w polskim Szczecinie. Po zdaniu niemieckiej matury (Arbitur) podjął studia z nauk politycznych na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz socjoekonomię na Uniwersytecie Ekonomii i Biznesu w Wiedniu.

W trakcie studiów i po ich zakończeniu był asystentem naukowym w Austriackim Instytucie Ekonomii i Filozofii Społecznej Martina Rhonheimera. W okresie tym był także członkiem młodzieżowego stowarzyszenia Młodzi Liberałowie. W czasie studiów Froelich prowadził także prawicowo-libertariański blog Freitum. Publikował wtedy też dla mediów klasyfikowanych jako prawicowo-populistyczne i libertariańskie.

Po ukończeniu studiów początkowo czerwca 2016 roku pracował jako doradca  grupy parlamentarnej AfD w parlamencie krajowym Badenii-Wirtembergii. Po krótkim czasie został kierownikiem biura ówczesnego lidera partii AfD Jörga Meuthena. W 2019 r. został rzecznikiem prasowym delegacji AfD w Parlamencie Europejskim oraz zastępcą przewodniczącego federalnych struktur organizacji młodzieżowej Młoda Alternatywa dla Niemiec (Junge Alternative for Germany). W okresie lat 2019–2021 był przewodniczącym oddziału tej organizacji w Hamburgu.

Europarlamentarzysta z AfD

W wyborach do Parlamentu Europejskiego X kadencji z 9 czerwca 2024 r. uzyskał mandat europosła z ramienia Alternatywy dla Niemiec. Od 10 lipca 2024 r. wchodzi w skład utworzonej wówczas w Parlamencie Europejskim grupy politycznej „Europa Suwerennych Narodów”. Składa się ona z prawicowych, suwerenistycznych europejskich ugrupowań, z których największa jest AfD. Należy do niej również trzech europosłów polskiej Konfederacji (a dokładnie tych, którzy są członkami  Nowej Nadziei Sławomira Mentzena).

W 2006 r. został powołany do reprezentacji Polski U-18 razem z Robertem Lewandowskim. Nie było to jednak jego pierwsze doświadczenie z profesjonalną piłką nożną, bo jeszcze wcześniej grał w klubie VfL 93 Hamburg. Jak można zobaczyć na jego koncie na portalu „X” obecnie ćwiczy boks. W 2012 r. otrzymał nagrodę Rolanda Baadera, która jest przyznawana studentom i przedsiębiorcom, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do rozpowszechniania idei Baadera i austriackiej szkoły ekonomii.

Z rodziny polskich patriotów

Pradziadkiem Tomasza Froelicha jest polski wynalazca i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej Adolf Froelich. Z kolei jego drugi pradziadek Marian Kornet, pseudonim „Trąbka” walczył w Powstaniu Warszawskim w zgrupowaniu Krybar.

Mówiąc o tym polityk AfD podkreślił, że nikt nigdy w AfD nie odbierał historii jego rodziny w negatywny sposób. Tomasza Froelich przekonuje, że AfD jest nawet najbardziej propolską partią w Niemczech. — Żadna niemiecka partia nie broniła tak bardzo suwerenności Polską przed atakami UE jak AfD — czytamy we wpisie polityka na „X”.  Na potwierdzenie tego przytacza stanowiska prasowe AfD dotyczące spraw polskich z ostatnich kilku lat. Polityk wykazywał się też dużą aktywnością pod wieloma wpisami na Twitterze, w których Alternatywę dla Niemiec spotykała krytyka w kontekście rzekomej chęci tego ugrupowania do dokonania rewizji granicy z Polską (o czym miała świadczyć wypowiedź przewodniczącej partii Alice Weidel o Mitteldeutschland – czyli „Niemczech środkowych”, co jest historycznym określeniem  na takie landy jak Saksonia, Turyngia, Saksonia-Anhalt), czy wybielania niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej.

Reemigracja – główne hasło AfD

Tak jak jego formacja, Tomasz Frelich stoi na stanowisku konieczności rozpoczęcia polityki reemigracji, która polegałaby na wydalaniu z terytorium Niemiec tych cudzoziemców, którzy zgodnie z przepisami prawa są zobowiązani do opuszczania ich terytorium. Chodzi tu imigrantów z krajów trzeciego świata, głównie z  Syrii i Afganistanu, którzy wykorzystywali i nadużywali w ostatnich latach prawo azylowe Niemiec. Z tych dwóch państw, w których konflikty zbrojne uległy już zakończeniu, pochodzą sprawcy większości ataków terrorystycznych jakie miały miejsce w Niemczech w latach 2015-2024 r., wliczywszy ostatni atak w Solingen, w którym zginęły 3 osoby a 8 kolejnych odniosło rany. 

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się