Tyranozaur

Tyranozaur nie był tak inteligentny, jak sądzono

Tyranozaur był tak inteligentny jak gady, ale nie tak jak małpy, co sugerowały wcześniejsze badania. Paleontolodzy, behawioryści i neurolodzy ponownie zbadali wielkość i strukturę mózgu dinozaurów i doszli do wniosku, że zachowywały się one bardziej jak krokodyle i jaszczurki.

W badaniu opublikowanym w zeszłym roku stwierdzono, że dinozaury takie jak Tyranozaur miały wyjątkowo dużą liczbę neuronów i były znacznie bardziej inteligentne niż zakładano. Stwierdzono, że ta wysoka liczba komórek nerwowych może bezpośrednio świadczyć o inteligencji, a Tyranozaur mógłby być podobny do małpy w niektórych swoich nawykach.

Jednak nowe badanie, opublikowane w The Anatomical Record, przeprowadzone przez Hady’ego George’a z University of Bristol, dr Darrena Naisha (University of Southampton), dr Kaie Caspara (Heinrich Heine University), dr Cristiana Gutierrez-Ibaneza (University of Alberta) i dr Granta Hurlburta (Royal Ontario Museum), sprawdziło techniki stosowane do przewidywania zarówno wielkości mózgu, jak i liczby neuronów w mózgach dinozaurów.

Naukowcy odkryli, że wcześniejsze założenia dotyczące wielkości mózgu dinozaurów i liczby neuronów zawartych w ich mózgach były niewiarygodne.

Badania te są następstwem dziesięcioleci analiz, w których paleontolodzy i biolodzy badali wielkość i anatomię mózgu dinozaurów i wykorzystywali te dane do wnioskowania o zachowaniu i stylu ich życia. Informacje na temat mózgów dinozaurów pochodzą z mineralnych wypełnień jamy mózgowej, zwanych endocastami, a także kształtów samych jam.

Badacze odkryli, że rozmiar mózgu dinozaurów, takich jak Tyranozaur, został przeszacowany – zwłaszcza rozmiar przodomózgowia, a tym samym również liczba neuronów. Ponadto wykazali, że szacunki liczby neuronów nie są wiarygodnym przewodnikiem po inteligencji.

Naukowcy zaznaczają, że aby wiarygodnie zrekonstruować biologię dawno wymarłych gatunków, powinno przyjrzeć się wielu innym dowodom, w tym anatomii szkieletu, histologii kości, zachowaniu żyjących krewnych i skamieniałości śladowych.

„Określenie inteligencji dinozaurów i innych wymarłych zwierząt najlepiej przeprowadzić przy użyciu wielu linii dowodów, szczególnie na anatomii odnalezionych śladów kopalnych, zamiast polegać wyłącznie na szacunkach liczby neuronów” – wyjaśnia Hady z Bristol’s School of Earth Sciences.

„Twierdzimy, że przewidywanie inteligencji u wymarłych gatunków nie jest dobrą praktyką, gdy liczba neuronów zrekonstruowana z endokastów jest wszystkim, na czym możemy się oprzeć” – mówi dr Caspar.

„Liczby neuronów nie są dobrymi predyktorami wydajności poznawczej, a ich wykorzystanie do przewidywania inteligencji u dawno wymarłych gatunków może prowadzić do bardzo mylących interpretacji” – dodaje dr Ornella Bertrand z Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont.

„Możliwość, że Tyranozaur mógł być tak inteligentny jak pawian, jest fascynująca i przerażająca, z potencjałem do zmiany naszego spojrzenia na przeszłość. Ale nasze badanie pokazuje, że wszystkie dane, które posiadamy, są sprzeczne z tym zamysłem. Były bardziej jak inteligentne gigantyczne krokodyle i to jest równie fascynujące” – podsumowuje dr Naish.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się