Vendicari
Fot. SopMare

U wybrzeży Sycylii odkryto średniowieczny hełm piechoty

Podczas niedawnych badań prowadzonych u wybrzeży małej wyspy Vendicari, położonej tuż obok Sycylii na Morzu Jońskim, włoscy archeolodzy podwodni odkryli „praktycznie nienaruszony” metalowy hełm, który najprawdopodobniej był wykorzystywany przez żołnierza piechoty.

Włoska archeologiczna organizacja Nadzoru Morskiego (SopMare), która zajmuje się poszukiwaniem artefaktów i zabytków w wodach morskich, w trakcie ostatnich poszukiwań dokonała niezwykłego odkrycia. W wodach Vendicari, czyli małej wyspy położonej tuż przy południowo-wschodnim wybrzeżu Sycylii, archeolodzy znaleźli średniowieczny hełm. Zaskakujący obiekt znajdował się na głębokości 5 metrów, a w jego odkryciu badaczom z SopMare pomagali naukowcy z Uniwersytetu w Neapolu, informuje portal „Fox News„.

Jak widać na udostępnionych przez SopMare zdjęciach, odkryty na dnie Morza Jońskiego średniowieczny hełm wraz z upływem wieków całkowicie wtopił się w skały, a także był pokryty przez konkrecja, tj. masami cementu mineralnego. Jak informują sycylijskie władze, hełm ten został prawdopodobnie wyprodukowany pomiędzy końcem XIV a początkiem XVII wieku. Był to hełm typu „cabasset” lub „capacete”, tym samym pochodził on z Półwyspu Iberyjskiego. Najprawdopodobniej był to hełm używany przez żołnierza piechoty.

Operacja wydobycia hełmu była prowadzona w szczególnie ostrożny sposób. Za wydobycie tego bezcennego skarbu archeologicznego odpowiadał płetwonurek, który sprawił, iż hełm ten po raz pierwszy od około 600 lat znalazł się ponad powierzchnią wody Morza Jońskiego. Eksperci z SopMare opisali ten rodzaj hełmu jako wyróżniający się półkulistym lub owalnym kształtem z napiętym oraz mniej lub bardziej pochyłym brzegiem wzdłuż całego jego obwodu. Inną jego cechą charakterystyczną jest niski górny grzbiet o falistym kształcie, który był wzmacniany metalowymi elementami. Archeolodzy podkreślili też, że tego typu hełmy były powszechnie wykorzystywane przez wśród piechoty tego okresu. Nie tylko ona miała je stosować jako cześć swojego uzbrojenia, gdyż popularne były również wśród oddziałów morskich.

W oświadczeniu organizacji Nadzoru Morskiego zostało podkreślone, iż archeolodzy planują prowadzić na tym obszarze przybrzeżnym Sycylii dalsze badania. Specjaliści liczą, że kolejne wodne poszukiwania mogą przyczynić się do odnalezienia większych liczby takich hełmów, które trafiły na dno w pobliżu Vendicari.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się