moneta
Fot. Emil Aladjem, Israel Antiquities Authority

Unikatowa srebrna moneta z Izraela odsłania początki handlu na Bliskim Wschodzie

W pobliżu Jerozolimy w Izraelu archeolodzy odkryli srebrną monetę, która liczy 2500 lat. Niezwykły artefakt pochodzi z Judei doby VI lub V wieku p.n.e., kiedy region ten stanowił część perskiego imperium dynastii Achemenidów. Wykopana moneta dowodzi, iż wczesna waluta była używana już  w starożytnej Judei.

Znaleziony skarb jest jedną z nielicznych monet z okresu Persji Achemenidów, które zostały odkryte na tym obszarze Bliskiego Wschodu. Niedawno odkryta moneta wyróżnia się na tle innych jednak tym, iż została najpewniej celowo przecięta na pół, co najprawdopodobniej wynikało z chęci zmniejszenia wagi tej monety. Dzięki temu każda jej połowa mogła zostać wyceniona na podstawie wagi w srebrze.

„Moneta ta jest niezwykle rzadka. Przynależy do nielicznego grona monet tego typu, których w sumie na terenie Izraela zostało odkrytych pół tuzina. Zostały one wybite w okresie, kiedy dopiero co zaczęto używać monety jako środek płatniczy” –  przekazał w specjalnym oświadczeniu Robert Kool z Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków (IAA). Archeolodzy natrafili na starożytną monetę podczas wykopalisk poprzedzających rozbudowę drogi, która znajduje się około 16 kilometrów na południowy zachód od Jerozolimy, informuje portal „Live Science”.

Oprócz tego w miejscu tym archeolodzy wykopali również pozostałości po czteropokojowym domu, który pod kątem architektonicznym nie wyróżniał się od innych budynków mieszkalnych jakie powstawały wówczas w Judei. To właśnie w ruinach tego mieszkania został znaleziony przełamany na pół szekel o wadze wynoszącej 11 gramów. Zgodnie z przypuszczeniami naukowców waga ta nie była przypadkowa i odpowiadała panującym wówczas na obszarze perskiego imperium uniwersalnym standardom. Unormowany odważnik był wykorzystywany do ważenia metali, przypraw i innych drogich towarów.

Jak dowodzą archeolodzy, odkryta moneta jest bezcennym znaleziskiem nie tylko z uwagi na jej unikatowy charakter, ale również z powodu tego, iż ukazuje ewolucję handlu w starożytnej Judei, kiedy handel na tym obszarze zaczął bazować na transakcjach walutowych. Te wczesne srebrne monety były bite poza Izraelem, w regionach starożytnej Grecji, Cypru i Anatolii. „W VI i V wieku p.n.e. takie monety zaczęły pojawiać się także na obszarze Izraela” – poinformował Kool.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się