Callacpuma
Fot. Jason L. Toohey et al. / Science Advances

W Andach odkryto megalityczny plac. Nomadzi składali na nim ofiary dla tajemniczych bóstw

Na terenie stanowiska archeologicznego Callacpuma w Peru dwóch amerykańskich profesorów antropologii z Uniwersytetu Wyoming odkryło starożytny kamienny plac, który znajdował się wysoko w andyjskich górach. Konstrukcja ta 5 tys. lat temu była wykorzystywana w celach ceremonialnych przez nomadyczne plemiona, które były jej twórcami.

Kamienny górski plac znajdował się na obszarze położonego w dorzeczu Cajamarci w północnym Peru stanowiska archeologicznego Callacpuma. Został on zbudowany przy użyciu dużych megalitycznych kamieni, które zostały ułożone pionowo – fakt ten stanowił spore zaskoczenie dla badaczy, gdyż ta technika budowlana nie została wykorzystana w przypadku żadnego innego znanego stanowiska archeologicznego w peruwiańskich Andach. Nowo odkryty plac Callacpuma ma również wyjątkowy charakter z powodu konstrukcji kamiennego kręgu, w obrębie którego, jak dowodzą archeolodzy, przez kilka tysięcy lat na wysokości prawie 3 tys. metrów lokalni nomadowie składali ofiary swoim tajemniczym bogom.

To zaskakujące odkrycie w Peru zostało dokonane przez badających stanowisko Callacpuma od 2015 r. dwóch amerykańskich ekspertów w dziedzinie antropologii, profesora nadzwyczajnego Jasona Tooheya i profesor Melissę Murphy. Prowadzone pod ich kierunkiem wykopaliska w Callacpuma doprowadziły do odkrycia ceremonialnego kamiennego placu, na terenie którego lokalni górale kilka tysięcy lat składali ofiary dla bóstw. Wyniki swoich prac badacze opublikowali w czasopiśmie naukowym „Science Advances”, z którego wynika, iż monumentalny kamienny plac jest najstarszą tego typu konstrukcją megalityczną jaka została odkryta w górskim regionie Andów.

Przeprowadzone przez antropologów datowanie radiowęglowe wykazało, że kamienny krąg został wybudowany około 4750 lat temu, co odpowiada andyjskiemu późnemu okresowi przedceramicznemu, co tym samym czyni go jednym z najwcześniejszych przykładów tego typu architektury w obu Amerykach. Składające się na niego megalityczne kamienie zostały ustawione w dwóch koncentrycznych kręgach, z których każdy liczy 18 metrów średnicy. Kręgi te pełniły funkcje obszaru wykorzystywanego do rozmaitych ceremonii i składania ofiar, ale ich szczegóły nie są znane. Wiadomo jednak, iż obiekt ten powstał w okresie schyłkowym lokalnych łowców zbieraczy, gdyż niedługo później przeszli oni na osiadły tryb życia, a tym samym rozpoczął się proces tworzenia bardziej złożonych społeczności.

Place zaczęły szczególnie często pojawiać się w andyjskich osadach w przejściowym okresie późnej ery ceramicznej, kiedy przybrzeżne społeczności rybackie zaczęły handlować z powstającymi górskimi społeczeństwami rolniczymi. Jak dowodzą specjaliści, odkryty obiekt jest tym samym doskonałym przykładem monumentalnej architektury zbudowanej przed powszechnym przyjęciem rolnictwa i wielkich osad. „Ta struktura została zbudowana około 100 lat przed Wielkimi Piramidami w Egipcie i mniej więcej w tym samym czasie co Stonehenge” –  powiedział współautor badania, Jason L. Toohey.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się