W Anglii odkryto rzymską willę sprzed 1500 lat pełną zaskakujących artefaktów
Na terenie stanowiska Brookside Meadows, które znajduje się w mieście Grove w hrabstwie Oxfordshire w środkowej Anglii, archeolodzy odkryli bogato zdobiony zespół rzymskich willi.
Odkryty w mieście Grove kompleks willi w przeciągu kilku stuleci swojego istnienia wiele razy ewoluował, a w jego skład wchodziło kilka budynków z końca I i II wieku, a także cztery ogromne kolumny, które są jednymi z największych takich znanych obiektów pochodzących z czasów rzymskiej Brytanii. Zabytki te zostały zidentyfikowane na terenie stanowiska archeologicznego Brookside Meadows, którego poszczególne warstwy sięgają czasów epoki brązu. Zdaniem naukowców budynki te szczególnie wyróżniały się tym, iż były w misterny sposób ozdobione malowidłami oraz mozaikami, informuje portal „Arkeonews„.
Wśród najcenniejszych odkryć dokonanych w tym miejscu znalazł się fragment monumentalnej budowli, w którym znajdowała się konstrukcja przypominająca salę. Archeolodzy określili tę strukturę mianem „budynku z nawami”, gdyż w jego ruinach zostały znalezione pozostałości po wewnętrznych kolumnadach. W miejscu tym znajdowały się także dziwne artefakty, takie jak miniaturowe topory i zwoje, które kiedyś mogły być używane w rytuałach. „Sam rozmiar zachowanych budynków i bogactwo dóbr jakie się w nich znajdowały sugerują, że zespół tych willi był absolutnie dominującym elementem okolicy” – stwierdził Louis Stafford, starszy kierownik projektu w Grupie Archeologicznej Czerwona Rzeka (RRAG).
Główna willa z Brookside Meadows posiadała duży centralny hol, który łączył kilka pomieszczeń. Sam budynek najprawdopodobniej miał kilka poziomów oraz rozciągał się na powierzchni tysiąca metrów kwadratowych na samym parterze. Konstrukcja ta zatem była najpewniej widoczna z wielu kilometrów i dominowała nad krajobrazem całej najbliższej okolicy. Zespół tych willi stanowił niegdyś centralne miejsce terenu odpowiadającego dzisiejszemu środkowoangielskiemu hrabstwu Oxfordshire.
W trakcie ostatnich trwających cały rok wykopalisk w Brookside Meadows zostało odkopanych setki monet, a także pierścionki, broszki, mozaikowe tessery i malowany tynk z motywami kwiatowymi. Znaleziska te pozwolił badaczom określić długi okres rzymskiej działalności na tym terenie, który przypadał na okres od I lub II wieku do końca IV lub początku V wieku. Jak dowodzą specjaliście odkrycie takich struktur jak rzymskie wille mówi bardzo dużo na temat przeszłości danego regionu. „W czasach rzymskich wille nie były po prostu mieszkaniami bogatych ludzi, ale pełniły raczej funkcję małych ośrodków administracyjnych” – powiedziała archeolog Francesca Giarelli. I tak to właśnie ich rezydenci byli odpowiedzialni za utrzymywanie lokalnych dróg, planowanie upraw na ziemiach otaczających wille, a także pełniły funkcję spiżarni służących do przechowywania danych produktów spożywczych na niestabilne czasy.
Badacze odnaleźli dowody świadczące o tym, iż nawet w późnym okresie rzymskim odkryta w Brookside Meadows willa nadal była zamieszkiwana i wykorzystywana przez ludzi. Jednym z artefaktów, który potwierdza te założenia jest sprzączka ozdobiona głową konia, która jest datowana na lata 350–450 n.e. Znalezisko to sugeruje, iż nawet pod koniec IV wieku lub w pierwszej połowie V wieku nadal na tym terenie byli obecni przedstawiciele rzymskich elit lub możnowładcy, którzy celowo odnosili się do rzymskiej tradycji – badacze nie wykluczają, iż odkryta sprzączka mogła należeć do reprezentanta anglosaskich elit.
Wykopaliska archeologiczne w Brookside Meadows zostały opisane w oświadczeniu prasowym badaczy jako niezwykle. Badania te poprzedziły prace budowlane jakie będą w przyszłości realizowane przez deweloperów mieszkaniowych. Całoroczne prace archeologiczne ujawniły „wysoki potencjał archeologiczny” tego miejsca jak dowodzi Giarelli. Jak podkreślają sami eksperci obszar ten wciąż skrywa wiele tajemnic archeologicznych, które czekają na odkrycie, dlatego prace badawcze na terenie Brookside Meadows będą kontynuowane. Jedną z największych badaczy jest odkrycie lokalnej nekropolii, w której byli pochowani mieszkańcy willi. Zidentyfikowanie takiego miejsca zwiększyłoby również szansę na odkrycie takich skarbów jak pozostałości regionalnego sanktuarium.
Marcin Jarzębski