Tlatelolco
Fot. Wikimedia/Thelmadatter/Templo Mayor – główna świątynia

W azteckim Tlatelolco odkryto niezwykły dar wotywny. W jego skład wchodziły obsydianowe noże

Archeolodzy z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) prowadzący wykopaliska na terenie dawnego Tlatelolco odkryli wyjątkowy dar wotywny. Tlatelolco było bliźniaczym miastem słynnego Tenochtitlán, a obecnie stanowi część miasta Meksyk.

Niezwykła ofiara wotywna znajdowała się w kamiennej skrzyni, która była ukryta na terenie pozostałości  świątyni „I” w dawnym Tlatelolco. W jej skład wchodziły bloki kopalu (podobnej do bursztynu żywicy niektórych tropikalnych drzew) i pokaźny asortyment różnych rodzajów obsydianowych noży. Jak dowodzą specjaliści najnowsze znalezisko z Tlatelolco znalezisko zapewnia bezcenny wgląd w praktyki rytualne i ceremonie mieszkańców Tlatelolca w okresie lat 1375-1418 n.e.

Naukowcy podkreślają również, że znalezisko to zostało dokonane w wyjątkowym momencie, gdyż przypada na 80. rocznicę pierwszego odkrycia w Strefie Archeologicznej Tlatelolco, która znajduje się w samym sercu współczesnego miasta Meksyk, informuje portal „Arkeonews„.

Miasto Tlatelolco zostało założone w 1338 roku kiedy grupa Mexica, będąca frakcją ludu Tenochca (Azteków), oddzieliła się od głównej grupy, która założyła Tenochtitlan. Obszar ten stanowił w XIV i XV wieku część altepetlu, tj. państwa-miasta, który był zamieszkiwany przez lud Tlatelolca. Posługiwał się on językiem nahuatl i osiedlił się na tym terenie w XIII wieku. Język nahuatl stanowił lingua franca na obszarze Meksyku i był głównym językiem Azteków. Lud Tlatelolca pozostawał niezależny aż do 1473 roku, kiedy to po konfliktach stał się zależny od Tenochtitlán.

Archeolodzy Francisco Javier Laue Padilla i Paola Silva Álvarez odkryli niezwykły wotywny dar podczas badania pęknięcia w pobliżu centralnego ołtarza świątyni „I”. Znalezisko składa się z kamiennej skrzyni zawierającej ceremonialne ofiary jakie zostały złożone pomiędzy 1375 a 1418 rokiem n.e. w celu konsekracji architektonicznej rozbudowy Świątyni „I”. Wewnątrz kamiennej skrzyni badacze odkryli w sumie 59 scyzoryków, 7 obsydianowych noży i bloki kopalu. Przedmioty te były używane przez kapłanów Tlatelolca i wysokich rangą urzędników do samopoświęcenia.

W ogłoszeniu INAH, Salvador Guilliem Arroyo, dyrektor projektu, podkreślił znaczenie świątyni „I”,  która jest przyrównywana do Domu Orłów Tenochca w Tenochtitlan. Najprawdopodobniej była ona poświęconej Tezcatlipoca (znanym również pod nazwą „Metzli”), najważniejszemu bóstwu z azteckiego panteonu , który był znany jako „władca dymiącego obsydianowego lustra”. Zgodnie z azteckimi wierzeniami był bóstwem zła, ciemności, opatrzności, zmienności los, zemsty i grzechu. Miał być również bogiem-stwórcą i Słońcem Ziemi.

Jak dowodzą eksperci każdy przedmiot, który znajdował się w skrzyni z darami wotywnymi, miał ogromne znaczenie symboliczne i najprawdopodobniej wszystko one zostały złożone w niej właśnie dla Tezcatlipoca. Dokładne zbadanie znalezionych artefaktów pogłębi wiedzę naukową na temat ceremonialnych zwyczajów ludu Tlatelolca oraz niezwykle bogatego i zróżnicowanego panteonu mezoamerykańskiego. To ważne odkrycie jest częścią wysiłków konserwatorskich Projektu Tlatelolco, które zostały zapoczątkowane w 1987 roku przez archeologa Eduardo Matosa Moctezumę. Wykorzystując pozostałości archeologiczne, projekt ma na celu porównanie Tlatelolco z Tenochtitlan, jego siostrzanym miastem.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się