Shaanxi
Fot. Instytut Archeologii Prowincji Shaanxi/Xie Yaoting

W Chinach odkryto grobowiec arystokratki pełen skarbów

W prowincji Shaanxi w północnych Chinach archeolodzy odkopali grobowiec arystokratki sprzed 3 tys. lat. Niezwykłe odkrycie zostało dokonane na cmentarzu Dahekou w okręgu Yicheng.

Według kierownika zespołu archeologicznego prowadzącego wykopaliska w Yicheng, Xie Yaotinga, na cmentarzu Dahekou odkryty niedawno grobowiec oznaczony jako M1033, jest średniej wielkości oraz wyróżnia się dużą liczbą odnalezionych w nim skarbów archeologicznych. W centralnej części wnętrza grobu znajdował się dół na którego dnie znajdowały się szczątki zwierzęcia ofiarnego.

Grobowiec ten należał do kobiety w wieku od 31 do 34 lat, która została w nim pochowana w pozycji leżącej. Archeolodzy uważają, że właścicielką grobowca była prawdopodobnie arystokratką średniej rangi, która żyła w okresie panowania dynastii Zhou (zachodniej), przypadających na lata 1046–771 p.n.e., informuje portal „Arkeonews„.

Przedmioty odkryte na cmentarzu cmentarzu Dahekou w okręgu Yicheng. Fot. Instytut Archeologii Prowincji Shaanxi/Xie Yaoting

Grobowiec starożytnej chińskiej arystokratki okazał się także prawdziwym skarbcem artefaktów, które w tym miejscu pochówku znajdowały się w liczbie aż 430 rozmaitych zabytków, wśród których znalazły się przedmioty wykonane z brązu, jadeitu i muszli, a także ceramika.

Najnowsze odkrycie na cmentarzu Dahekou w okręgu Yicheng stanowi jeden z setek grobowców jakie zostały zidentyfikowane w tym miejscu od 2007 r., odkąd są w nim prowadzone wykopaliska archeologiczne. Liczne znaleziska archeologiczne z prowincji Shaanxi rzuciły nowe światło na historię położonego u wybrzeży rzeki Jialing Jiang państwa Ba. Królestwo to upadło na skutek podboju państwo Qin w 316 roku p.n.e.

Fot. Instytut Archeologii Prowincji Shaanxi/Xie Yaoting

Na terenie starożytnej nekropolii zostały odkryte chociażby napisy na brązach, które wskazują, iż i część terenów dzisiejszego Shaanxi wchodziła w skład tego zaginionego królestwa z okresu zachodniej dynastii Zhou. Na znalezionych inskrypcjach pojawia się także imię Bo (hrabia Ba), który najprawdopodobniej był najważniejszym władcą tego państewka.

Biorąc pod uwagę, iż większość tych terenów znajdowała się wówczas pod kontrolą państwa Jin, to stanowisko archeologiczne Dahekou jest niezwykle cenne dla badań dotyczących historii południowego regionu Shaanxi w okresie dynastii Zhou i jego interakcji z państwem Jin. Być może także pochowana w odkrytym niedawno grobowcu arystokratka była przedstawicielką elity właśnie państwa Ba.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się