Ming
Fot. Chinadaily.com.cn

W Chinach odkryto grobowiec z czasów dynastii Ming

Badacze z Instytutu Zabytków Kulturowych i Archeologii Shanxi w środkowych Chinach odkryli zachowany w świetnym stanie grobowiec pochodzący z czasów panowania dynastii Ming, przypadających na lata 1368-1644.

Niezwykłe odkrycie zostało dokonane w mieście Xinzhou położonym w regionie Shanxi w środkowych Chinach. Archeolodzy natrafili na wielowiekowy grobowiec w trakcie wykopalisk, które poprzedzają planowaną budowę autostrady krajowej przebiegającej przez dzielnicę Xinfu. Pomimo tego, że to miejsce pochówku ma ponad 430 lat, to znajdujące się w jego wnętrzu meble grobowe i drewniana trumna znajdują się wręcz w doskonałym stanie. Jest to tym bardziej zaskakujące, iż jak twierdzą archeolodzy z Shanxi w prowincji tej rzadko kiedy są odkopywane tak dobrze zachowane grobowce – a jeszcze większą rzadkością są tego typu grobowce z dodatkowo tak bogatym wyposażeniem jak ten z  Xinzhou.

Grobowiec ten był jednak jedynym niezwykłym zabytkiem odkrytym w trakcie prac wykopaliskowych w Xinzhou, gdyż naukowcy natrafili również na pozostałości budowli z okresu Longshan, który trwał w latach 2900- 2100 p.n.e., a także ruiny z okresu Walczących Królestw, powstałych pomiędzy 475-221 p.n.e. Archeolodzy zidentyfikowali oprócz tego 66 grobowców z czasów dynastii Han, Tang, Jin, Yuan oraz Ming i Qing. Miejsce to zatem okazało się prawdziwą dużą nekropolią, która była świadkiem rozwoju chińskiej państwowości na przestrzeni kilku tysięcy lat, informuje portal „Arkeonews„.

Uwagę specjalistów najbardziej jednak przykuł grobowiec dynastii Ming. Wejście do tego miejsca pochówku wyróżniało się ozdobioną kamienną bramą z imponującymi podwójnymi drzwiami. Brama ta została wyrzeźbiona w kamieniu imitującym konstrukcję drewnianą. Na każdym z dwóch końców górnej części potężnej bramy znajdują się wyrzeźbione dwie głowy smoków. Kamienne płyty nad i po obu stronach drzwi zostały udekorowane płaskorzeźbami przedstawiającymi kwiaty.

Główna komora grobowca posiadała dwie nisze, znajdowały się w nich dwie pięknie zdobione drewniane trumny z misternymi motywami, a także liczne naczynia porcelanowe, w których były przechowywane ziarna, płyny lub oleje. Oprócz tego w miejscu tym archeolodzy zidentyfikowali drewniane stoły, biurka, krzesła i przybory do pisania, takie jak kałamarze, chińskie pędzle do kaligrafii i uchwyty na pióra. Jak podkreślają badacze wszystkie te znaleziska umożliwiają lepsze zgłębienie kultury i zwyczajów ówczesnych Chińczyków.

Epitafium, czyli napis umieszczony na jednym z nagrobków, zostały zapisany za pomocą pisma pieczęci, co daje istotną wskazówkę co do statusu społecznego i materialnego pochowanego w grobowcu zmarłego. Inskrypcja ta ma następującą treść: „Książe Ming Ru Hou’an”, co wskazuje na możnowładcze pochodzenie i prestiżowy tytuł osoby pochowanej w grobowcu. Na drugiej trumnie, wyróżniającej się rombowym kształtem, znajduje się napis wykonany za pomocą zwykłego pisma. Brzmi on tak: „Ming Gu Rong Kao Hou Ru Wang Gong”, co w tłumaczeniu oznacza „Powierzony przez dynastię Ming do służenia dworowi królewskiemu jako urzędnik pałacowy.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się