jadeitowy krzyż

W Chinach odkryto jadeitowy krzyż. Pochodzi z wyjątkowego nestoriańskiego klasztoru

Po dwóch latach wykopalisk w ruinach klasztoru nestoriańskiego w mieście Turfan, znajdującym w najdalej położonym na zachód regionie Chin Sinciangu, archeolodzy odkopali niezwykły skarb. Na tych dawnych terenach Jedwabnego Szlaku badacze odkryli zachowany w świetnym stanie jadeitowy krzyż.

Znany w Chinach jako Jingjiao nestorianizm jest jedną z pierwszych odmian chrześcijaństwa jaka dotarła do Państwa Środka. Jednym z zabytków jaka pozostało po Jingjiao w Chinach są ruiny klasztoru nestoriańskiego w mieście Turfan. Budowla ta zajmowała powierzchnię 2500 metrów kwadratowych klasztor i zdaniem badaczy stosunkowo dobrze zniosła upływ czasu. W skład odkrytych na tym terenie struktur dawnego kompleksu świątynnego wchodzą sale rytualne i budynki pomocnicze, takie jak kuchnie, piwnice z winami, biblioteki i pomieszczenia magazynowe, informuje portal „Xinxua„.

Jednym z najbardziej znaczących odkryć w tym miejscu okazał się jadeitowy krzyż. Szczególną wartość tego znaleziska podkreślił prof. Liu Wensuo z Uniwersytetu Sun Yat-sen, kierujący wykopaliskami w mieście Turfan. „Jadeit jest symbolem tradycyjnej chińskiej kultury. Odkrycie jadeitowego krzyża w klasztorze nestoriańskin w Turfan w pełni pokazuje, że nestorianizm po dotarciu i objęciu swoimi wpływami regionu Sinciangu zintegrował się z lokalną kulturą i wykazywał oznaki sinizacji”.

Lokalizacja nestoriańskich reliktów została po raz pierwszy odnotowana w raport niemieckich naukowców, którzy prowadzili w tym miejscu badania na początku XX wieku. W pierwszej dekadzie XXI wieku chińscy archeolodzy potwierdzili położenie nestoriańskiego stanowiska archeologicznego, które znajdowało się u południowego podnóża Płonącej Góry. Prace archeologiczne w tym miejscu w pierwszym etapie trwały od września do grudnia 2021 r., a następnie od lutego do kwietnia 2023 roku. Za ich realizację byli odpowiedzialni eksperci z Instytutu Zabytków Kulturowych i Archeologii w Sinciangu oraz Akademii Studiów Turfan w Sinciangu.

Jak dowodzą naukowcy, klasztor ten jest rzadkim zabytkiem nestoriańskim nie tylko jeśli chodzi o Chiny, ale także i świat. Budynek ten, którego początki sięgają dynastii Tang i Song, tym samym ma znaczną wartość naukową i kulturową. Do tej pory archeolodzy na terenie tego stanowiska archeologicznego odkryli 871 dokumentów. Badacze są także zdania, iż odkrycie to przyczyni się do lepszego zrozumienia historii Jedwabnego Szlaku. 

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się