Gao
Fot. CCTV

W Chinach odkryto starożytne zaginione miasto Gan

Na terenie stanowiska archeologicznego w mieście Puyang w prowincji Henan w środkowych Chinach  badacze odkryli, iż właśnie w tym miejscu znajdowało się starożytne zaginione miasto Gan. Zostało ono założone w Okresie Walczących Królestw, czyli w latach pomiędzy 475 a 221 r. p.n.e., i istniało aż do końca panowania dynastii Han, której rządy przypadały na okres pomiędzy 206 r. p.n.e., a 220 r. n.e.

Ruiny starożytnego chińskiego miasta są podzielone na dwie części przez wielki mur. W czasie ostatnich wykopalisk w Puyang archeolodzy odkryli w sumie 40 wiekowych grobowców. Wszystkie z nich zostały wykonane w podobnym stylu i dzielą właściwie identyczne wymiary oraz kształt – są długie i wąskie. Z uwagi na dosyć obszerną ich głębokość badacze nie byli zaskoczeni, iż w ich wnętrzu zdołało się pomieścić wiele skarbów. W skład licznej kolekcji artefaktów odkrytych w nekropolii wchodziły przedmioty takie jak wykonane z brązu lustro, wyroby garncarskie, a nawet szachy, informuje „Arkeonews„.

Zdaniem archeologa Qu Fulin plan na którym zostały postawione grobowce, a także ich wąską konfiguracja, znaczącą liczba ceramiki i brązowych reliktów, wskazują, że zostały one zbudowane w okresie panowania dynastii Han, a konkretnie zachodniej dynastii Han, której czasy przypadają na lata od 206 r. p.n.e. do 25 r. n.e.  Następnie badacz odniósł się do kwestii odkrytych we wnętrz pochówków artefaktów. „Szczególnie interesującym znaleziskiem są szachy. Stanowią one odzwierciedlenie tego w jaki sposób starożytni Chińczycy spędzali wolny czas oraz są one świadectwem statusu społecznego i stylu życia właściciela grobowca” –  powiedział w rozmowie z „Global Times” naukowiec.

Najbardziej unikatowym i cennym znaleziskiem z odkrytego zbioru pogrzebowych przedmiotów okazała się partia szkiełek kontaktowych, licząca w sumie 10 sztuk. Każde ze szkiełek kostnych zawiera inskrypcje, które zostały przygotowane w chińskim dziesięciostopniowym systemie cyklicznym określanym jako niebiańskie pnie lub dziesięć pni (w języku chińskim „tiangan”, tudzież „dizh”). Był on wykorzystywany w filozofii, astrologii i alchemii. Z kolei wraz z ziemskimi gałęziami tworzą one cykl sześćdziesięcioletni, który jest stosowany w chińskich kalendarzach tradycyjnych oraz w astrologii.

Na powierzchni szkiełek kostnych archeolodzy odkryli ślady farby cynobrowej, która nadawała im brunatny odcień. Specjalista w dziedzinie chińskiej kultury ludowej Xiong Gang stwierdził, że biorąc pod uwagę, iż kości były cennym materiałem w rzeźbiarstwie, jest mało prawdopodobnym, aby odkryte relikty miały zastosowanie kalendarzowe. W związku z tym naukowcy są przekonani, iż artefakty te były wykorzystywane do wróżenia i starożytnych ceremonii ofiarnych. Najprawdopodobniej zostały one wykonane także z kości wołów, które były zresztą często używane do przygotowywania rozmaitych ozdób w okresie dynastii zachodniej Han, dowodzi Xiong.

Najnowsze wykopaliska na terenie starożytnego miasta Gan odsłoniły wiele nowych faktów odnośnie jego historii. W okresie zachodniej dynastii Han na terytorium tym istniało wasalne państwo, które było wasalem Chin. Wykopaliska w Puyang zostały przeprowadzone przez Instytut Dziedzictwa Kulturowego i Archeologii prowincji Henan. Li Yipi, pracownik naukowy instytutu, przekazał, że ostatnio dokonane w mieście odkrycia przyczynia się w przyszłości do dalszych badań archeologicznych nad starożytną historią Puyang. „Odkryte starożytne miasto rzuca również nowe światło na planowanie urbanistyczne i system budowlany dynastii Han” – powiedział Qu.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się